پنجمین آزمون و مسابقه کشوری جاواکاپ

پنجمین مسابقه و آزمون عمومی برنامه‌نویسی جاواکاپ، با موضوع برنامه‌نویسی جاوا در مهرماه و آبان‌ماه 1397 برگزار خواهد شد. دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه یزد و در نهایت دانشگاه شهید بهشتی میزبان این دوره از آزمون جاوا خواهند بود. جوایز این دوره از مسابقات جاواکاپ، بیش از 80 میلیون ریال است.
اگر مدیر یک شرکت یا سازمان ذینفع هستید و مایل به حمایت از مسابقه جاواکاپ یا همایش جاواویژن هستید، لطفاً با ما تماس بگیرید:
INFO at JAVACUP dot IR
تلفن دبیرخانه جاواکاپ: 66097972
اطلاعات بیشتر درباره مزایای حمایت از جاواکاپ در ادامه همین مطلب آمده است.

خلاصه اطلاعات لازم درباره آزمون/مسابقه جاواکاپ:

 1. آزمون کتبی جاواکاپ مشابه سالهای گذشته به شکل تستی چندگزینه‌ای در تاریخ جمعه 27 مهرماه از ساعت 8:30 تا 14 به طور همزمان در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه یزد برگزار می‌شود. به افرادی که حد نصاب لازم را کسب می‌کنند، گواهینامه اعطا می‌شود که در یافتن فرصت‌های شغلی مفید است.
 2. کسانی که در آزمون کتبی حدنصاب لازم را کسب کنند به مسابقه فینال حضوری دعوت می‌شوند که به صورت عملی در تاریخ جمعه 25 آبان‌ماه فقط در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد. اختتامیه آزمون/مسابقات در بعدازظهر همان روز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده و به برگزیدگان جوایز نفیسی اهدا می‌شود.
 3. انجمن جاواکاپ می‌کوشد شرکت‌کنندگان این آزمون را به شرکت‌های متقاضی جذب برنامه‌نویس جاوا معرفی و به استخدام ایشان کمک نماید (در صورتی که تمایل ندارید اطلاعات شما برای این شرکت‌ها ارسال شود، پیشاپیش با آدرس INFO at JAVACUP dot IR مکاتبه کنید).
 4. کارنامه تفصیلی شامل امتیاز، رتبه و تراز در بخشهای مختلف آزمون صادر می‌شود.
 5. حداقل جایزه نفر اول مسابقه سه میلیون تومان، نفر دوم دو میلیون تومان و نفر سوم یک میلیون تومان خواهد بود. حداقل به ده نفر اول مسابقه نیز جوایز نفیسی اهدا خواهد شد. احتمالاً هم‌چون سالهای گذشته و با همراهی حامیان مسابقه، بر تعداد و میزان جوایز افزوده خواهد شد.
 6. علاوه بر جوایز انفرادی نفیسی که به نفرات برتر بخش‌های مختلف مسابقه جاواکاپ اهدا می‌شود، به تیم‌های برتر (دانشکده برتر و شرکت برتر) نیز جام جاواکاپ اهدا می‌شود.
 7. از طریق سامانه ایوند می‌توانید ثبت‌نام کنید:
 

جزئیات مسابقه و توضیحات تفصیلی:

این آزمون با هدف ارزیابی دانش جاوا و مهارت‌های برنامه‌نویسی طراحی شده است. آزمون به صورت کتبی و عملی برگزار خواهد شد. آزمون کتبی که در روز جمعه 27 مهرماه 1397 برگزار می‌شود، دارای سوالاتی چندگزینه‌ای خواهد بود و دارای ساختاری مشابه آزمون‌های قبلی جاواکاپ است. به افرادی که حدنصاب لازم از آزمون کتبی را کسب کنند، گواهینامه جاواکاپ اعطا می‌شود. این گواهینامه توسط بسیاری از شرکت‌ها معتبر شناخته شده و برای استخدام، مزیت محسوب می‌شود.

افرادی که از آزمون کتبی حدنصاب لازم را دریافت کنند، به مسابقه فینال عملی دعوت می‌شوند که در تاریخ جمعه 25 آبان‌ماه به صورت حضوری صرفاً در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

افرادی که قبلاً در آزمون‌های عمومی جاواکاپ موفق به دریافت جوایز اصلی (سکه طلا) شده‌اند، مجاز به ثبت‌نام هستند ولی به منظور باز شدن عرصه رقابت برای شرکت‌کنندگان جدید، جایزه‌ای به این افراد اهدا نخواهد شد. این افراد در صورت علاقه و به منظور محک خود، یا دریافت فرصت‌های شغلی یا چالش در مسابقه و غیره می‌توانند در آزمون شرکت نمایند. همچنین امتیاز این افراد در تعیین تیم‌های برتر (دانشکده برتر و شرکت برتر) مؤثر است.

لازم به ذکر است فیلمهای آموزش رایگان جاواکاپ بخش مهمی از مفاد آزمون را پوشش می‌دهد و برنامه‌نویسان جوان می‌توانند با کمک محتوای همین ویدیوهای آموزشی، آماده مسابقه شوند.

آزمون کتبی

برای هر یک از شرکت‌کنندگان در آزمون کتبی، کارنامه تفصیلی به تفکیک موضوعات مختلف صادر می‌شود. همچنین به افرادی که حد نصاب لازم را دریافت کنند، گواهینامه انجمن جاواکاپ اهدا می‌شود که توسط بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری معبر شناخته می‌شود و برای استخدام افراد مفید خواهد بود. ضمناً به نفرات برتر، جوایزی اهدا خواهد شد. شرکت‌کنندگان در صورت تمایل به شرکت‌های متقاضی جذب برنامه‌نویس معرفی خواهند شد.

محتوا و ساختار سوالات

 گواهی‌نامه‌ و کارنامه

به پذیرفته‌شدگان آزمون با شرایط زیر گواهی‌نامه اعطا می‌گردد.

 • گواهی Java Programmer: اعطای این گواهی‌نامه مستلزم کسب حداقل 60 درصد نمره بخش جاوای پایه می‌باشد.
 • گواهی Java Professional Developer: اعطای این گواهی‌نامه مستلزم کسب حداقل 75 درصد نمره بخش پایه و کسب حداقل 60 درصد نمره بخش حرفه‌ای می‌باشد.

کارنامه عملکرد شرکت‌کنندگان شامل نمرات ایشان در ۹ زیربخش مختلف صادر خواهد شد.

آزمون عملی

آزمون عملی در تاریخ جمعه 25 آبان برگزار می‌شود. برای شرکت در مسابقه فینال، کسب حدنصاب لازم از آزمون کتبی لازم است. مسابقات عملی جاواکاپ مبتنی بر سامانه Quera.ir برگزار می‌شود. برای آشنایی با آزمون‌های عملی جاواکاپ در Quera ، حتماً به «آرشیو مسابقات جی‌کل» و یا خودآزمون‌های جاواکاپ و یا «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» در Quera (بعد از ثبت‌نام رایگان در سایت Quera ، گزینه مسابقات و سپس گزینه مسابقات دیگر را انتخاب کنید) مراجعه نمایید.
برای آشنای با ساختار مسابقه‌های مبتنی بر Quera و نحوه تشخیص اشتباه‌هایی که باعث کاهش امتیاز شما می‌شوند، حتماً این مطلب را ببینید:
آشنایی با تمرین‌های «خودآزمون» جاواکاپ

ثبت نام

ثبت‌نام در آزمون و مسابقه جاواکاپ از طریق سایت ایوند انجام می‌شود.

رتبه‌بندی و جوایز نفرات برتر مسابقه

رتبه‌بندی نهایی، براساس مجموع نمره تراز آزمون کتبی و مسابقه عملی (حضوری) محاسبه خواهد شد. در رتبه‌بندی نهایی، رتبه هیچ دو فردی یکسان نخواهد شد. در صورت تساوی امتیاز، نمره آزمون کتبی را ملاک رتبه‌بندی قرار می‌دهیم و در صورتی که باز هم مجموع امتیاز دو فرد یکسان باشد، بر اساس زمان ارسال پاسخ صحیح در آزمون عملی رتبه‌بندی می‌کنیم.

به نفرات برتر این مسابقه جوایز ارزنده‌ای تقدیم خواهد شد. حداقل جوایزی که تقدیم برگزیدگان خواهد شد به شرح زیر خواهد بود. احتمالاً بر تعداد و یا کیفیت این جوایز نیز افزوده خواهد شد.

 • نفر اول مبلغ 3 میلیون تومان
 • نفر دوم مبلغ 2 میلیون تومان
 • نفر سوم مبلغ یک میلیون تومان
 • نفر چهارم مبلغ پانصدهزار تومان
 • نفر پنجم مبلغ 300 هزار تومان
 • نفرات ششم تا یازدهم هر یک مبلغ 200 هزار تومان

خلاصه برنامه آزمون/مسابقه

 • به زودی اعلام می‌شود…

فرصتهای شغلی

همه شرکت‌هایی که فرصت‌های شغلی آن‌ها در جاواکاپ ثبت شده گواهی‌نامه‌های آن را معتبر می‌شناسند. برخی از این شرکت‌ها که منتظر جذب برنامه‌نویس می‌باشند عبارتند از:
 • شرکت پژوهش و توسعه ناجی
 • شرکت مشاوران نرم افزاری اعوان

در ادامه لیست شرکت‌هایی که پس از برگزاری آزمون جاواکاپ در پاییز 96، در سایت جاواکاپ از برنامه‎نویسان جاوا دعوت به همکاری کرده‌اند را می‌توانید مشاهده کنید. در تمام این فرصت‌های شغلی، ذکر شده است: «دارندگان گواهی‌نامه‌های انجمن جاواکاپ در اولویت قرار دارند».

شرايط حمایت از مسابقه جاواکاپ (اسپانسرشیپ)

شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌توانند از این مسابقه و رویداد علمی حمایت کنند. حمایت در سه سطح طلایی، نقره‌ای و برنزی ممکن است. خلاصه بسته‌های حمایتی در این تصویر  قابل مشاهده است. در صورت تمایل به حمایت از آزمون جاواکاپ با ما تماس بگیرید: info@javacup.ir

 حامیان (تا این لحظه)

‫23 دیدگاه ها

 1. کاش در مورد آزمون عملی هم توضیح میدادی تا تو این فرصت تمرین کنیم با شرایط آزمون.
  مثلا اینکه از IDE خاصی باید حتما استفاده بشه یا نه، دسترسی به اینترنت داریم یا نه ، خروجی هر سوال فقط مهمه یا کیفیت کد نوشته شده هم نمره داره(چون در نمونه سوالات یا آزمون جی کل فقط خروجی مهم بود).ممنون

  1. سلام
   شرایط پاسخ‌دهی به سوالات فینال، مانند شرایط پاسخ‌دهی به سوالات خودآزمون و جیکل است و با تمرین آن‌ها می‌توانید به آمادگی مناسبی دست پیدا کنید.

 2. سلام برایه حضور در ازمون کتبی کارت ورود به جلسه موردنیاز است؟ روالش چیست؟
  با تشکر

  1. سلام
   در این خصوص اطلاعات لازم در کانال تلگرام به آدرس JavaCup5 و همچنین صفحه اخبار و اطلاعیه‎ها در سایت جاواکاپ، در اختیار شما قرار خواهد گرفت. تا قبل از آزمون حتما سایت و تلگرام را چک کنید.
   برای ورود به جلسه، باید کارت ملی‌تون رو همراه داشته باشید. قبل از آزمون، با ارایه کارت ملی، کارت ورود به جلسه را دریافت میکنید.

 3. سلام
  اگر ساعت شروع رو از ۸:۳۰ به ۹:۳۰ تغییر بدید برای کسانی که از شهرهای دیگه به تهران میان خیلی بهتر خواهد بود.

 4. با سلام و خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم محدودیت سنی توی شرکت در آزمون و فرصت شغلی ها وجود داره ؟

  1. سلام
   برای شرکت در آزمون هیچ محدودیتی وجود ندارد. در مورد فرصت‌های شغلی هم اگر محدودیتی باشد از سوی خود شرکت‌های متقاضی نیروی کار، تعیین می‌شود.

  1. سلام
   زمان مسابقه همان چیزی است که همه جا اعلام شده. یعنی 27 مهر

   26 مرداد مهلت ثبت‌نام در مسابقه است. البته در صورتی که تا آن تاریخ ظرفیت تکمیل نشود، مهلت ثبت‌نام تمدید خواهد شد.

 5. با سلام
  آیا کسی که در دوره های قبل شرکت کرده و سکه دریافت کرده باز هم جوایز شامل حالش می شود (مثلا رتبه هشتم را بدست آورده)؟

  1. سلام
   اگر قبلاً برنده‌ی «سکه» شده باشید، در این دوره جایزه به شما تعلق نمیگیرد. البته می‌توانید برای ارزيابی شخصی و یا برای ارتقای رتبه‌ی تیم خودتان در این مسابقه شرکت کنید.
   موفق باشید.

 6. سلام ببخشید مهلت ثبت نام آزمون تا کی هست؟ و من نوآموزم و جهت تست خودم و علاقه شرکت میکنم و رزومه ای ندارم آیا میتونم تو آزمون شرکت کنم؟

  1. سلام
   با توجه به اینکه آزمون به صورت حضوری برگزار می‌شود و ظرفیت محدود می‌باشد، مهلت ثبت‌نام تا زمان تکمیل ظرفیت خواهد بود.

   بله مانند هر کس دیگری می‌توانید در آزمون شرکت کنید و کمیت و کیفیت آموخته‌هایتان را بسنجید. با توجه به بازه‌ی زمانی باقی‌مانده تا شروع آزمون، اپر از این زمان استفاده کنید، شانس دریافت گواهینامه و جایزه را هم خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا