دانستنی‌ها

چگونه یک مطلب برای جاواکاپ بنویسیم؟

آیا شما هم علاقمندید مطالب علمی را با نام خود در سایت جاواکاپ منتشر کنید؟ آیا قلم خوبی دارید؟ هر مطلب علمی یا فنی که به موضوع تولید نرم‌افزار و به خصوص اکوسیستم جاوا مرتبط باشد، در سایت جاواکاپ قابل انتشار است. هر مقاله می‌تواند ترجمه یک مطلب خارجی یا تألیف یک تجربه از شما یا یک خبر یا یک آموزش جاوا یا… باشد. پس دست به کار شوید!

در این صفحه، به طور خلاصه نحوه ایجاد مطلب جدید در سایت جاواکاپ را مرور می‌کنیم.

برای دوستانی که اولین‌بار است می‌خواهند در سایت جاواکاپ مطلبی را منتشر کنند:

ابتدا مطلب خود را در قالب ورد (docx) به آدرس info@javacup.ir ارسال نمایید. مطلب شما بررسی می‌شود و اگر از کیفیت مناسبی برخوردار بود، در سایت جاواکاپ منتشر می‌شود.

 • مطلبی که ارسال کرده‌اید، توسط دبیران جاواکاپ بازبینی و ویرایش خواهد شد. اگر مشکلات یا نواقص علمی و محتوایی نداشته باشد، این ویرایش محدود به نکات نگارشی خواهد بود. اما اگر نیاز به تغییرات محتوایی داشته باشد، به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد تا اصلاحات لازم را انجام داده و مجددا برای جاواکاپ ارسال کنید.
 • همیشه اولین مطلب توسط یکی از دبیران جاواکاپ منتشر می‌شود و نام شما در انتهای مقاله به صورت زیر ذکر خواهد شد (نام شما به عنوان منتشرکننده مطلب نخواهد آمد).

این مطلب را خانم/آقای … از مقاله …. ترجمه کرده و برای انجمن جاواکاپ ارسال کرده‌اند.

این مطلب، نوشته خانم/آقای … است و برای انجمن جاواکاپ ارسال شده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای ارسال مطلب، از این قالب استفاده کنید.

زمانی که اولین مطلب خود را برای جاواکاپ ارسال کردید و در سایت جاواکاپ منتشر شد، در مورد تمایل خود نسبت به ارسال مطالب بیشتر برای جاواکاپ با ما صحبت کنید. اگر از کیفیت مطلب ارسالی توسط شما راضی باشیم و مطلبتان مورد استقبال قرار گرفته باشد و در صورتی که تمایل داشته باشید باز هم برای جاواکاپ مطلب ارسال کنید، یک حساب کاربری در سایت جاواکاپ برای شما ایجاد خواهد شد و از آن پس می‌توانید مستقیما مطالب خود را در سایت جاواکاپ منتشر کنید.

برای دوستانی که از قبل برای ایشان حساب کاربری ایجاد شده است:

 1. وارد سیستم شوید (لاگین کنید).
 2.  از منوی «نوشته‌ها» گزینه «افزودن نوشته» را انتخاب کنید (یا میانبر +تازه : نوشته را از منوی بالایی انتخاب کنید)
 3. «عنوان مطلب» را وارد کنید. یک عنوان مناسب به فارسی که به صورت تیتر مطلب شما نمایش داده خواهد شد. در صورت لزوم، استفاده از کلمات انگلیسی در میان کلمات فارسی برای عنوان ممکن است.
 4. بخش «پیوند یکتا» را ویرایش کنید. این پیوند باید از حروف انگلیسی و – (dash) تشکیل شود. این نام، در لینک مطلب شما ظاهر می‌شود تا آدرس مطلب شما کاربرپسند و ساده شود. از حروف فارسی استفاده نکنید. مثلاً اگر عنوان مطلب شما «استفاده از JUnit برای آزمون واحد در جاوا» است، نام مستعار را چیزی شبیه به «junit-unit-testing-in-java» انتخاب کنید.
 5. مطلب خود را در بخش ویرایشگر متن وارد کنید. نکته مهم: مطلب شما به هیچ وجه نباید شامل تنظیمات فونت باشد. اگر مطلب را از جای دیگری (مثلاً از MS Word) کپی و پیست می‌کنید، باید در ویرایشگر سایت راست‌کلیک کنید و گزینه «paste as plain text» را انتخاب کنید. سپس تنظیمات لازم را در همان ویرایشگر اضافه کنید. به هیچ وجه فونت مطلب را تغییر ندهید و اندازه متن را هم حتی‌الامکان بدون تغییر رها کنید (مگر این که نکته بسیار خاصی وجود دارد و باید این موارد تغییر کنند).
 6. هر مطلب باید دارای یک «چکیده» یا «جملات ابتدایی» باشد که به صورت کوتاه (در حدود یک یا دو خط) ارائه می‌شوند. مطلب شما با این بخش شروع می‌شود. بلافاصله بعد از این بخش دکمه “گذاشتن واژه «بیشتر»” را بزنید. در نتیجه یک خط افقی در مطلب شما ایجاد می‌شود. ادامه مطلب خود را بعد از این خط افقی قرار دهید.
 7. هر مطلب باید دارای یک «تصویر شاخص» باشد. در منوهای سمت چپ گزینه «تصویر شاخص» را انتخاب کنید و تصویر مورد نظرتان را بارگذاری کنید (این تصویر نباید بزرگ و حجیم باشد). البته قبل از انتشار کامل مطلب، احتمالا این تصویر توسط سردبیر edit خواهد.
 8. اگر مطلب شما مرجع خاصی دارد، به خصوص اگر یک مطلب را ترجمه کرده‌اید، مرجع مطلب خود را در انتهای متن به صورت یک لینک قرار دهید و قبل از آن بنویسید «منبع». مثال:
  منبع:
  http://www.javaworld.com/article/2455144/open-source-tools/were-living-in-a-post-open-source-world.html
 9. از منوی «دسته‌ها»، دسته مناسب برای مطلب خود را انتخاب کنید. احتمالاً مطلب شما در یکی از مجموعه‌های دانستنی‌ها، اخبار، آموزش و یا یک تجربه می‌گنجد.
 10. در بخش «برچسب‌ها» تعدادی کلیدواژه (کلمات کلیدی)، که با کاما (,) جدا شده‌اند درباره مطلب خود اضافه کنید. این بخش را با کلمات فارسی پر کنید و هر جا لازم است از اصطلاحات انگلیسی هم استفاده کنید.
 11. در پایان چک‌لیست زیر را برای مطلب خود بررسی کنید و اگر همه چیز درست بود، مطلب خود را ثبت و ذخیره کنید.
 12. منتظر شوید تا سردبیر مطلب شما را تأیید کند. برای تسریع در این کار، یک ایمیل به info@javacup.ir بزنید و مسؤولین جاواکاپ را از ایجاد مطلب جدید مطلع کنید. بعد از این که مطلب شما تأیید شد، در سایت منتشر شده و با نام خودتان قابل مشاهده خواهد بود. تا چند روز بعد، مطلب شما در شبکه‌های اجتماعی جاواکاپ (اینستاگرام، کانال تلگرام و توییتر) هم منتشر خواهد شد. شما هم می‌توانید در بیشتر دیده شدن مطلب‌تان کمک کنید و اجازه دهید دیگران هم از مطلب شما باخبر شوند، از آن استفاده کنند و روی آن نظر بدهند. مثلا لینک (آدرس) مطلب خود را برای دوستان و افرادی که علاقمند هستند ارسال کنید. پست مربوطه در اینستاگرام/تلگرام/توییتر را در شبکه‌‌اجتماعی شخصی‌تان به اشتراک بگذارید و در گروه جاواکاپ در لینکدین آن را منتشر کنید.
 13. گاهی به مطلب خود سر بزنید و قسمت کامنت‌ها را ببینید. اگر خوانندگان سؤالی مطرح کرده‌اند یا نظری داده‌اند، به آن‌ها پاسخ دهید. البته قبلاً به سیستم وارد شوید (لاگین کنید) و با نام مستعار کامنت نگذارید.

چک‌لیست ایجاد کردن مطلب جدید:

 1. «عنوان مطلب» دارد.
 2. «پیوند یکتا»ی مناسب دارد.
 3. مطلب شامل چکیده/مقدمه است.
 4. مطلب شامل تصویر است.
 5. مطلب شامل «تصویر شاخص» است.
 6. «دسته» مناسبی برای مطلب شما انتخاب شده است.
 7. «برچسب»های لازم اضافه شده است.
 8. (بعد از انتشار) مطلب خود را از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید (به خصوص گروه جاواکاپ در لینکدین)

.

.

.

با ما همراه باشید

آدرس کانال تلگرام: JavaCupIR@

آدرس اکانت توییتر: JavaCupIR@

آدرس صفحه اینستاگرام: javacup.ir

آدرس گروه لینکدین: Iranian Java Developers

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا