چهارمین آزمون عمومی جاواکاپ

چهارمین مسابقه و آزمون برنامه نویسی جاواکاپ ( آزمون جاوا ) ، با موضوع دانش و مهارتهای برنامه‌نویسی در حوزه Java Standard Edition در مهرماه و آبان‌ماه 1396 با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه یزد برگزار خواهد شد.

خلاصه اطلاعات لازم درباره آزمون/مسابقه جاواکاپ:
 1. آزمون عملی غیرحضوری برنامه‌نویسی جاوا، در روز پنجشنبه 20 مهرماه 1396 ساعت 9 تا 11 صبح به صورت اینترنتی برگزار می‌شود. به نفرات برتر جوایز نفیسی اهدا می‌شود. آزمون عملی در قالب خدمات quera.ir برگزار می‌شود.
 2. آزمون کتبی جاواکاپ مشابه سالهای گذشته به شکل تستی چندگزینه‌ای در تاریخ جمعه 21 مهرماه از ساعت 9 صبح تا 13:20 برگزار می‌شود. به نفرات برتر جوایز نفیسی اهدا می‌شود و به افرادی که حد نصاب لازم را کسب می‌کنند، گواهینامه اعطا می‌شود که در یافتن فرصت‌های شغلی مفید است. آزمون کتبی همزمان در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه یزد برگزار می‌شود.
 3. تعداد محدودی از افرادی که از آزمون کتبی و عملی بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند، به آزمون فینال حضوری دعوت می‌شوند که به صورت عملی در تاریخ 5 آبان‌ماه در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد.
 4. انجمن جاواکاپ می‌کوشد شرکت‌کنندگان این آزمون را به شرکت‌های متقاضی جذب برنامه‌نویس جاوا معرفی و به استخدام ایشان کمک نماید.
 5. کارنامه تفصیلی شامل امتیاز، رتبه و تراز در بخشهای مختلف آزمون صادر می‌شود.
 6. علاوه بر جوایز انفرادی نفیسی که به نفرات برتر بخشهای مختلف مسابقه جاواکاپ اهدا می‌شود، به تیم‌های برتر (دانشکده برتر و شرکت برتر) نیز جام جاواکاپ اهدا می‌شود.
 7. از طریق سامانه ایوند می‌توانید ثبت‌نام کنید:
در صورت تمایل به دریافت کد تخفیف، یک ایمیل به آدرس info@javacup.ir بفرستید و شرايط خود را ذکر فرمایید تا برای شما کد تخفیف مناسب ایجاد و ارسال شود.
 

جزئیات مسابقه و توضیحات تفصیلی:

این آزمون با هدف ارزیابی دانش جاوا و مهارتهای برنامه نویسی طراحی شده است. آزمون امسال جاواکاپ، هم به صورت کتبی و هم به صورت عملی برگزار خواهد شد. به عبارت دیگر، مسابقه عملی به آزمون امسال اضافه شده است.  آزمون کتبی که در روز جمعه 21 مهرماه 1396 برگزار می‌شود، دارای سوالاتی چندگزینه‌ای خواهد بود و دارای ساختاری مشابه آزمون‌های قبلی جاواکاپ است. به افرادی که حدنصاب لازم از آزمون کتبی را کسب کنند، گواهینامه جاواکاپ اعطا میشود. این گواهینامه توسط بسیاری از شرکتها معتبر شناخته میشود و برای استخدام، مزیت محسوب میشود. به نفرات برتر آزمون کتبی جوایزی اهدا میشود.

آزمون عملی – که از امسال به مسابقه جاواکاپ اضافه شده است- در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله اول به صورت غیرحضوری در تاریخ پنجشنبه 20 مهرماه 1396 برگزار می‌شود. این آزمون با همکاری سامانه Quera.ir برگزار خواهد شد. افرادی که حدنصاب لازم از آزمون کتبی و آزمون عملی مرحله اول (غیرحضوری) را دریافت کرده باشند، برای برگزاری مسابقه فینال که به صورت حضوری برگزار می‌شود، دعوت خواهند شد. به عبارت دیگر، برای رسیدن به مسابقه فینال که به صورت عملی و حضوری برگزار خواهد شد، شرکت در هر دو آزمون کتبی و آزمون عملی غیرحضوری و کسب حدنصاب لازم از این آزمونها لازم است. البته هر شرکت‌کننده می‌تواند به دلخواه فقط در یکی از این دو آزمون شرکت کند. در این صورت از راهیابی به فینال مسابقات محروم می‌شود ولی به ازای آزمون کتبی می‌تواند کارنامه، گواهینامه و جایزه دریافت کند و به ازای آزمون غیرحضوری عملی می‌تواند کارنامه و جایزه دریافت نماید. برای مسابقه عملی غیرحضوری، گواهینامه مستقلی صادر نمی‌شود.

افرادی که قبلاً در آزمونهای عمومی جاواکاپ موفق به دریافت جایزه شده‌اند، مجاز به ثبت‌نام هستند ولی به منظور باز شدن عرصه رقابت برای شرکت‌کنندگان جدید، جایزه‌ای به این افراد اهدا نخواهد شد. این افراد در صورت علاقه و به منظور محک خود، یا دریافت فرصت‌های شغلی یا چالش در مسابقه و غیره می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.

لازم به ذکر است فیلمهای آموزش رایگان جاواکاپ بخش مهمی از مفاد آزمون را پوشش می‌دهد و برنامه‌نویسان جوان می‌توانند با کمک محتوای همین ویدیوهای آموزشی، آماده مسابقه شوند.

آزمون کتبی

برای هر یک از شرکت‌کنندگان در آزمون کتبی، کارنامه تفصیلی به تفکیک موضوعات مختلف صادر می‌شود. همچنین به افرادی که حد نصاب لازم را دریافت کنند، گواهینامه انجمن جاواکاپ اهدا می‌شود که توسط بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری معبر شناخته می‌شود و برای استخدام افراد مفید خواهد بود. ضمناً به نفرات برتر، جوایزی اهدا خواهد شد. شرکت‌کنندگان در صورت تمایل به شرکتهای متقاضی جذب برنامه‌نویس معرفی خواهند شد.

جزئیات برنامه آزمون کتبی و آزمون عملی در این تصویر قابل مشاهده است.

محتوا و ساختار سوالات

 گواهی‌نامه‌ و کارنامه

به پذیرفته شدگان آزمون با شرایط زیر گواهی نامه اعطا می گردد.

 • گواهی Java Programmer: اعطای این گواهی‌نامه مستلزم کسب حداقل 60 درصد نمره بخش جاوای پایه می‌باشد.
 • گواهی Java Professional Developer: اعطای این گواهی‌نامه مستلزم کسب حداقل 75 درصد نمره بخش پایه و کسب حداقل 60 درصد نمره بخش حرفه‌ای می‌باشد.

کارنامه عملکرد شرکت کنندگان شامل نمرات ایشان در ۹ زیربخش مختلف صادر خواهد شد.

آزمون عملی

آزمون عملی در دو مرحله و به شکل مسابقه برنامه‌نویسی برگزار می‌شود. مرحله اول به صورت غیرحضوری (اینترنتی) در تاریخ پنجشنبه 20 مهرماه 1396 برگزار می‌شود. مرحله دوم آزمون عملی، در واقع در روز فینال مسابقات (جمعه 5 آبان‌ماه) برگزار خواهد شد. برای شرکت در مسابقه، کسب حدنصاب لازم از آزمون کتبی و آزمون عملی غیرحضوری لازم است. مسابقات عملی جاواکاپ مبتنی بر سامانه Quera.ir برگزار می‌شود. برای آشنایی با آزمون‌های عملی جاواکاپ در Quera ، حتماً به خودآزمون‌های جاواکاپ و یا «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» در Quera (بعد از ثبت‌نام رایگان در سایت Quera ، گزینه مسابقات و سپس گزینه مسابقات دیگر را انتخاب کنید) مراجعه نمایید.
برای آشنای با ساختار مسابقه‌های مبتنی بر quera و نحوه تشخیص اشتباههایی که باعث کاهش امتیاز شما می‌شوند، حتماً این مطلب را ببینید:
آشنایی با تمرین‌های «خودآزمون» جاواکاپ

ثبت نام
ثبت‌نام در آزمون و مسابقه جاواکاپ از طریق سایت ایوند انجام می‌شود. امکان صدور کد تخفیف برای ثبت‌نام وجود دارد. در صورت تمایل، یک ایمیل به آدرس info@javacup.ir بفرستید و شرايط خود را ذکر فرمایید تا برای شما کد تخفیف مناسب ایجاد و ارسال شود.
جوایز نفرات برتر مسابقه

از بین پذیرفته شدگان به نفرات برتر آزمون جوایزی ارزنده‌ای تقدیم خواهد شد. حداقل جوایزی که تقدیم برگزیدگان خواهد شد به شرح زیر خواهد بود. احتمالاً بر تعداد و یا کیفیت این جوایز نیز افزوده خواهد شد.

 • یک ربع سکه به هر یک از 3 نفر اول آزمون عملی غیرحضوری (20 مهرماه)
 • یک ربع سکه به هر یک از 3 نفر اول آزمون کتبی (21 مهرماه)
 • یک ربع سکه به هر یک از 3 نفر اول آزمون عملی حضوری (5 آبان ماه)
 • یک ربع سکه به هر یک از 10 نفر اول رده‌بندی نهایی بر اساس «مجموع آزمون کتبی + فینال حضوری
 • مبلغ 300هزار تومان به عنوان اعتبار برای استفاده از امکانات پونیشا برای بیست نفر
 • 10 عدد فلش‌مموری به ده نفر
 • 10 لیوان نفیس جاواکاپ (ماگ) به ده نفر

در واقع یک نفر می‌تواند از چند بخش آزمون جوایز مختلفی بگیرد. در این مسابقه حداقل 19 ربع سکه بهار آزادی اهدا خواهد شد و حداقل 10 فرد متمایز در این مسابقات جایزه دریافت خواهند کرد. امیدواریم با مشارکت حامیان جاواکاپ، بر تعداد و یا کیفیت این جوایز نیز افزوده شود.

خلاصه برنامه آزمون/مسابقه

 • ثبت نام در سایت ایوند آغاز شده است و حداکثر تا 14 مهرماه ادامه دارد. ظرفیت ثبت‌نام در هر دو آزمون کتبی و عملی محدود است.
 • محل برگزاری: همزمان در دو محل: 1- دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران 2- دانشگاه یزد
 • زمان برگزاری آزمون عملی غیرحضوری (اینترنتی): پنجشنبه 20 مهرماه 1396
 • زمان برگزاری آزمون کتبی: جمعه 21 مهرماه 1396
 • زمان برگزاری مسابقه فینال حضوری: جمعه 5 آبان‌ماه 1396 (افرادی که در آزمون کتبی و عملی به حد نصاب برسند، به فینال دعوت می‌شوند)

فرصتهای شغلی

همه شرکتهایی که فرصتهای شغلی آنها در جاواکاپ ثبت شده گواهی نامه های آن را معتبر می شناسند. برخی از این شرکتها که منتظر جذب برنامه نویس می باشند عبارتند از:
 • شرکت پژوهش و توسعه ناجی
 • شرکت مشاوران نرم افزاری اعوان

برای دریافت اطلاعات دقیقتر در مورد فرصتهای شغلی اینجا را ملاحظه کنید.

شرايط حمایت از مسابقه جاواکاپ (اسپانسرشیپ)

شرکت‌های نرم‌افزاری می‌توانند از این مسابقه و رویداد علمی حمایت کنند.
در صورت تمایل به حمایت از آزمون جاواکاپ با ما تماس بگیرید: info@javacup.ir
 حامیان (تا این لحظه)

‫32 دیدگاه ها

 1. با سپاس از پاسخگویی شما . فقط یک نکته و اینکه با توجه به اینکه 23 و 24 آبان روز های وسط هفته می باشد اگر کسی که مقام آورده شرکت نکرد چگونه می تواند جایزه خود را دریافت کند؟

 2. سلام
  نتایج چهارمین مسابقه چه زمانی مشخص می شود . کارنامه کی به شرکت کنندگان داده می شود؟

  1. سلام
   گفته بودیم اگر برگزاری مراسم در تاریخ 10 آبان مقدور شد، برگزار میکنیم وگرنه به بعد از مراسم اربعین موکول میکنیم تا همه انشاءألله امکان حضور داشته باشند.
   در حال رایزنی و هماهنگی (با دانشگاه و برگزارکنندگان و اسپانسرها و …) برای تعیین روز اختتامیه هستیم.
   گزینه بعدی 23 یا 24 آبان‌ماه است که در حال بررسی آن هستیم.

 3. سلام

  من امروز 14 مهر تصمیم گرفتم هم مرحله حضوری و هم غیر حضوری در مسابقات ثبت نام کنم ولی فرم ثبت نام رو نمیاره!
  در اطلاعیه مسابقات گفته شده 14 مهر هم میشه ثبت نام کرد پس چرا فرم ثبت نام رو نمیاره؟؟

  1. سلام.
   ثبت‌نام تا دوشنبه تمدید شد. الان می‌توانید ثبت‌نام کنید.
   موفق باشید.

 4. ممنون از پاسخگوییتون ، من اگه بخوام اطلاعات دقیق از مباحث و سر فصل های این آزمون بگیرم و باخبرباشم باید به کجا مراجعه کنم و یا چیکار کنم؟

  1. سلام
   این آزمون محدودیت سنی ندارد. اگر با زبان جاوا آشنا هستید شرکت کنید.

 5. سلام و سپاس بابت برگزاری این چنین آزمون هایی 🙂

  نمونه سوالات موجود در بخش های مختلف را دانلود کرده ام، اما همگی یک سری نمونه سوال 12 تایی می باشند.
  برای نمونه سوالات بیشتر یا سری سوالات 80 تایی آزمون های قبلی به کجا باید مراجعه کرد؟

  1. سلام. فعلاٌ سیاست انجمن این است که سؤالهای آزمونها را منتشر نکند. البته این احتمال وجود دارد که بعد از چند آزمون آینده، این سیاست تغییر کند.

 6. منظور از ثبت نام چند نفره چیه؟
  یعنی به صورت تیمی توی مسابقه شرکت میکنن و تیمی سوال حل میکنن؟؟

  1. سلام. نه به هیچ وجه. این آزمون در همه بخشها به صورت انفرادی برگزار میشود. ثبت‌نام گروهی یعنی در یک ثبت‌نام چند نفر بلیط را تهیه کنند که برای این کار تخفیف در نظر گرفته شده است.

 7. با سلام
  ساعت دقیق برگزاری مشخص نشده است. عدم اعلام دقیق زمان باعث می شه بعضی افراد نتوانند در مورد ثبت نام تصمیم بگیرند. ممکن است مثلا ساعت با آزمون یا مورد دیگری برای فردی خاص هم پوشانی داشته باشد.

  1. دانشجویان شهید بهشتی می توانند از کد تخفیف sbu_sbmu استفاده کنند. برای دانشگاه های متعددی کد تخفیف صادر شده و از طریق کانالهای ارتباطی در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

 8. ساعت شروع و پایان آزمون ها به خصوص آزمون کتبی روز جمعه در اطلاع رسانی ایوند یه مقدار مبهمه، لطفا اطلاع رسانی کنید

  با تشکر

  1. هنوز ساعتهای دقیق اعلام نشده است. نزدیک به زمان آزمون به افرادی که ثبت نام کرده اند اطلاع رسانی خواهد شد.

 9. ای کسانیکه فکر میکنید با مدرک این امتحان به شما کار خواهند داد
  زهی خیال باطل
  اسم اون شرکتها که تو سایت هم نوشتن بدون اطلاع اون شرکتها نوشتن
  این جانب با داشتن مدرک این امتحان رفتم شرکت توسن بهم گفتن اون دیگه چجور امتحانیه؟
  حتی نمیدونستن امتحان کی برگزار شده
  ولی
  اگه برای تست دونسته هاتون شرکت میکنید امتحان خیلی خوبیه و از دستش ندین

  1. دوست عزیز توسن شرکت بزرگی است. آنهایی که با ساختار چنین شرکتهای بزرگی آشنا هستند به خوبی می دانند که ممکن است بخشی از چنین شرکتی اقدامی انحام بدهد و بخش دیگری از آن اطلاع نداشته باشد. چرا اینقدر زود قضاوت می کنیم؟
   تمامی فرصتهای شغلی جاواکاپ به درخواست کتبی شرکتهای هدف درج می شوند و سابقه مکاتبات آن در جاواکاپ محفوظ است.
   فرمایش شما را اینطور اصلاح می کنم که گرفتن مدرک جاواکاپ تضمینی برای اشتغال نیست ولی به آن کمک میکند.

   1. “گرفتن مدرک جاواکاپ تضمینی برای اشتغال نیست ولی به آن کمک میکند.” فکر می کنم در مورد بسیاری از مدارک درست باشه.

    1. حق با شماست. مهم این است که چقدر کمک کند. تا جایی که من اطلاع دارم بعضی از عزیزانی که با وجود گرفتن مدرک نتوانستند مشغول به کار بشوند شرایط خاصی داشتند مثلاً پاره وقت بودند یا در آینده نزدیک باید به خدمت سربازی می رفتند یا به دلیل نداشتن مدرک دانشگاهی مرتبط سازمانهای شبه دولتی نمی توانند از آنها استفاده کنند. همیشه برای استخدام شرایط دیگری غیر از جاوا بلد بودن وجود دارد که جاواکاپ هیچ کمکی به آنها نمی کند.

 10. ای کاش اسپانسر بگیرید برای مسابقه تا هزینه پرداختی ما کم بشه…قیمتا نسبت به بقیه رویداد ها بالاست، بعضی سوال های سال پیش کنکوری طراحی شده بود…برخی هم اشتباه به نظر می رسید! مثلا یک سوال درباره IDE های جاوا بود یکم دو پهلو بود بهش می خورد اشتباه باشه! روی سوالات خیلی وقت بزارید لطفا مهم ترین خواسته ما سوالای دقیق و درست هستش و سوالای آبگوشتی رو که دقیقا از جزوه های سایت طراحی شده رو کمتر کنید به نظر من تا اعتبار گواهینامه پایین نیاد و اینکه عملیش هم کردید خیلی کار مثبتی بود…
  خلاصه ۸۵ هزار تومن واسه مسابقه کتبی قیمت مناسبی نیستش…یه تجدید نظر بکنید لطفا مچکرم

  1. سوالات چند بار قبل از آزمون پایلوت می شوند. بنابراین احتمال غلط بودن آنها کم است. در عین حال چون احتمال خطا هست، در صورتی که پس از آزمون و تحلیل پاسخنامه ها مشخص شود سوالی غلط است از چرخه ارزیابی حذف خواهد شد.
   در مورد قیمت بلیط مجدداً تاکید می شود همانطور که در متن فوق آمده اگر پرداخت هزینه برای شما مشکل است با info at javacup.ir مکاتبه بفرمایید و کد تخفیف دریافت کنید.
   لازم به ذکر است عمده هزینه این آزمون از طریق دبیر انجمن و حامیان تامین می شود.

 11. با سلام
  قا چرا پولی کردی.اخه چرا اقراض مادی را دخیل میدی.. ایجوری فایده نداره و کارتون برکت نداره و ثمری در کارتون پیدا نمیشه…

  1. این چه حرفیه . خب زحمت می کشن . مثل یک عده ای از بنی آدم برنامه نویس طرفدار C# ، نشستن که رو صندلی وقت تلف کنن .

  2. شما درست میفرمایید، ولی به نظرم همه این فعالیتها هزینه داره، ضمنا اون که نوشتی «اقراض» درستش اغراض هستش

  3. دوست عزیز، همانطور که در متن فوق اشاره شده عزیزانی که پرداخت هزینه برای آنها مشکل است می توانند با info at javacup.ir مکاتبه کرده و کد تخفیف دریافت نمایند.

 12. با سلام و تشکر فراوان

  برگزارکردن یک مراسم سالانه برای جاوای ایران و گردهم آوردن سالانه علاقه مندان به این تکنولوژی جای قدردانی و تشکر و دستمریزاد دارد. به خصوص اینکه سالانه به فکر ارتقای سطح این آزمون و مراسم هستید.
  از طرف خودم و همه علاقه مندان جاواکاپ از زحمات و وقتی که بابت برگزاری این مراسم می گذارید تشکر می کنم.

  پیشنهاد می کنم برگزاری گردهمایی و همایش های ماهانه یا فصلی یا شش ماهه (البته بدون آزمون )جهت به اشتراک گذاری تجربیات و پیشرفتها و مباحث روز جاوا و آشنایی علاقه مندان این حوزه با یکدیگر و البته با کمک جمعی دوستداران مورد بررسی قرار بگیرد.

  1. واقعا نظر خوبی است . باید چنین مجامعی چه در سطح ملی چه در سطح جهانی ایجاد شود تا نخبگان کامپیوتر دور هم جمع شوند و با به اشتراک گذاری ایده ها و فناوری ها و دوری از انحصار گرایی ، جهان فناوری را ارتقا دهند .

   متاسفانه یک جو انحصار گرایی در کامپیوتر وجود دارد که کامپیوتر از یک علم نوین به یک ابزار پول درآوردن تبدیل کرده است . می بینیم که گاهی سر چند خط کد و ظاهر یک برنامه دادگاه ها و پرونده ها تشکیل می شود که این اصلا خوب نیست .

   از شما هم آقای اکبری به خاطر آموزش های دقیق و کاملتان بسیار تشکر می کنم . واقعا این آموزش ها حتی به نظر من در خارج هم نظیر ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا