اخبارمسابقات

جزییات و زمان برگزاری JCAL 5

اولین مسابقه از دور دوم JCAL با نام JCAL 5 در روز جمعه 13 بهمن ماه برگزار خواهد شد. طبق نظرسنجی انجام‌شده در کانال تلگرامی جاواکاپ، زمان شروع مسابقه راس ساعت 17 خواهد بود. این مسابقه مبتنی بر سامانه Quera.ir برگزار می‌شود و به نفرات برتر جوایزی اهدا می‌گردد.

این نوشته احتمالا به‌روزرسانی خواهد شد. لطفا تا شروع مسابقه باز هم به اینجا سر بزنید.
به روز رسانی شد

به‌روزرسانی 2

مسابقه‌ جی‌کل ۵ دقایقی پیش به پایان رسید.✌

به درخواست تعدادی از علاقه‌مندان، این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند تا پایان امشب (ساعت ۲۳:۵۹) خارج از فضای رقابت و با زمان کافی به سوالات فکر کرده و به آن‌ها پاسخ دهدند.
پس مسابقه‌ جی‌کل ۵ همچنان برای اعضای آن در دسترس است.

توجه داشته باشید که امتیازات کسب‌شده در این مدت زمان، هیچ تاثیری در جدول امتیازات نخواهد داشت و مسابقه پایان یافته است.

با تشکر از همراهیتان?

به‌روزرسانی 1

مسابقه راس ساعت 17 آغاز می‌شود.

ترتیب سوالات لزوما به ترتیب سختی و آسانی آن‌ها نیست. از آنجایی که امتیاز تمام سوالات یکسان است، پیشنهاد می‌شود در ابتدا یک نگاه کلی به تمام سوالات بیندازید و از سوالی که به نظرتان ساده‌تر است شروع کنید.

در برخی از مسائل، شاید اگر از کاغذ و خودکار استفاده کنید، سریعتر بتوانید سوال را حل کنید.

نحوه ثبت‌نام و شرکت در مسابقه

پس از ثبت‌نام رایگان در سایت Quera، گزینه‌ی مسابقات و سپس مسابقات دیگر را انتخاب کنید و در مسابقه‌ی جی‌کل 5 عضو شوید. عضویت در این مسابقه نیز رایگان است. تنها تا یک ساعت پیش از شروع مسابقه امکان عضویت وجود دارد. راس ساعت 17 مسابقه شروع شده و می‌توانید وارد مسابقه شوید و سوالات را ببینید.

زمان و تعداد سوالات

مسابقه ساعت 17 آغاز شده و به مدت یک ساعت و سی دقیقه ادامه خواهد داشت. در این مسابقه سه یا چهار سوال وجود دارد و برای برنده‌شدن باید سعی کنید بیشترین امتیاز را در پاسخ‌دهی به این سوالات کسب کنید.

نوع و موضوع سوالات مسابقه چیست؟

موضوع سوالات ارزیابی دانش و مهارتهای برنامه‌نویسی در حوزه Java Standard Edition می باشد.

برای آشنایی با نوع سوالات مسابقه، حتماً به خودآزمون‌های جاواکاپ و یا «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» در Quera ( گزینه مسابقات و سپس گزینه مسابقات دیگر را انتخاب کنید) مراجعه نمایید.

هم‌چنین برای آشنایی با ساختار مسابقه‌های مبتنی بر quera و نحوه تشخیص اشتباه‌هایی که باعث کاهش امتیاز شما و از دست دادن زمان می‌شوند، حتماً این مطلب را ببینید:
آشنایی با تمرین‌های «خودآزمون» جاواکاپ

چه کسانی جایزه می‌گیرند؟

در مسابقات جی‌کل سعی می‌شود به بهانه‌های مختلف به شرکت‌کنندگان جوایزی اهدا شود.

در هر جی‌کل به نفر یا نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

افرادی که قبلاً در آزمونهای عمومی جاواکاپ و یا در جی‌کل‌های 1 تا 4 موفق به دریافت جایزه شده‌اند نیز مجاز به ثبت‌نام هستند و در جی‌کل 5 باز هم می‌توانند جایزه دریافت کنند. اما در جی‌کل‌های بعدی، افرادی که در جی‌کل‌های دور دوم (جی‌کل 5 به بعد) جایزه دریافت کرده‌اند، در همان جی‌کل جایزه‌ای دریافت نمی‌کنند. این افراد در صورت علاقه و به منظور محک خود، یا دریافت فرصت‌های شغلی یا چالش در مسابقه و یا کسب امتیاز و غیره می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.

نحوه‌ی کسب امتیاز

با شرکت در مسابقات جی‌کل به روش‌های مختلف می‌توان امتیاز کسب کرد. امتیازاتی که افراد در جی‌کل‌های مختلف کسب می‌کنند، با هم جمع شده و در پایان این دوره از مسابقات و هم‌چنین در دوره‌های سه ماهه، به افرادی که بیشترین امتیاز را کسب‌کرده‌اند جوایزی اهدا خواهد شد.

هم‌چنین در پایان این دوره از مسابقات، به افراد برتر (از نظر مجموع امتیازات در جی‌کل‌های 5 به بعد) که در تمام جی‌کل‌های این دوره از مسابقات به صورت فعال شرکت کرده‌اند اما جایزه‌ای دریافت نکرده‌اند نیز جوایزی اهدا خواهد شد.

این دوره از مسابقات جی‌کل احتمالا شامل 6 یا 7 مسابقه به صورت ماهانه خواهد بود.

چه چیزهایی امتیاز دارد؟

 1. قرار گرفتن در جمع 10 نفر برتر هر مسابقه (20 امتیاز)
 2. کسب حداقل 60% حداکثر نمره‌ی هر مسابقه. (15 امتیاز)
 3. شرکت در سه جی‌کل متوالی و پاسخ‌دهی به حداقل یکی از سوالات در هر یک از آن سه مسابقه (30 امتیاز)

***جهت افزایش امکان دریافت جایزه، ممکن است مقدار امتیازات مشخص‎شده برای هر مورد کمی تغییر کند.

نکات کلی درباره مسابقه غیرحضوری جی‌کل 5:

 • این مسابقه به صورت اینترنتی (غیرحضوری) از رأس ساعت 5 عصر روز جمعه 13 بهمن ماه ۱۳۹۶ آغاز می‌شود.
 • مسابقه در بستر سایت quera.ir برگزار می‌شود. قبل از شروع مسابقه حتماً:
  • در سایت quera.ir ثبت‌نام کنید.
 • برای شرکت در مسابقه، همین حالا این مراحل را طی کنید: ۱- در quera.ir لاگین کنید. ۲- از بخش مسابقات|مسابقات دیگر، در مسابقه «جی‌کل 5» عضو شوید.
 • در مسابقه‌ی «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» هم عضو شوید و سوالات آن را برای دستگرمی حل کنید. و با بخش‌های مختلف سایت مسابقه در quera.ir آشنا شوید. مثلاً این موارد را مرور کنید:
  • بعد از ارسال پاسخ برای برخی سؤال‌ها، منوی «همه ارسال‌ها» را ببینید و امتیاز نهایی که در هر سؤال کسب کرده‌اید را ملاحظه کنید. اگر پاسخ شما هنوز «در حال داوری» است، صفحه را refresh کنید
  • به عنوان تمرین، برای برخی از سؤالات پاسخ اشتباه بفرستید و رفتار سایت را ببینید. مثلاً در صفحه‌ی «همه ارسال‌ها»، زیر ستون «وضعیت» روی امتیاز خود کلیک کنید و جزئیات داوری انجام شده را ببینید. در مسابقه عملی نهایی، این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد دلیل کاهش امتیاز در هر سؤال را حدس بزنید.
  • گزینه‌های «سؤالات»، «همه ارسال‌ها»، «ارسال‌های نهایی»، «جدول امتیازات» و «سؤال بپرسید» را در منوی سایت (بالا سمت چپ) ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • در حین مسابقه (ساعت 17 تا 18:30 عصر جمعه 13 بهمن‌ماه) اگر به مشکل خاصی برخوردید، از طریق منوی «سؤال بپرسید» مطرح کنید. بدیهی است سؤالاتی که راهنمایی خاصی درباره پاسخ سؤالات مسابقه را می‌طلبند، پاسخ داده نخواهد شد.
 • بدیهی است که تقلب در مسابقه ممنوع است. در صورت احراز تقلب، افرادی که مرتکب تقلب شده‌اند از رده‌بندی نهایی کنار گذاشته می‌شوند. حتی افرادی که به دیگران کمک کرده‌اند یا تقلب رسانده‌اند هم از مسابقه حذف می‌شوند. برخی شواهد و مصداق‌های تقلب در مسابقه عملی:
  • کپی کد و برنامه دیگران. اگر پاسخ دو نفر در مسابقه شباهت مشهودی داشته باشد (تشخیص شباهت با ابزارهای خودکار و هوشمند انجام می‌شود) هر دو نفر حذف می‌شوند. دقت کنید که به هیچ وجه پاسخ خود به سؤالات این مسابقه را در اختیار دیگران قرار ندهید.
  • اگر یک نفر از IP ها و کامپیوترهای مختلفی اقدام به ارسال پاسخ کند. ارسال همزمان از کامپیوترهای مختلف رصد و به دقت بررسی می‌شود تا مبادا چند نفر همزمان به عنوان یک شرکت‌کننده مشغول حل سؤالات باشند.
  • اگر زمان ارسال یک پاسخ غیرطبیعی باشد. مثلاً شرکت‌کننده‌ای که در نیم ساعت اول مدام مشغول ارسال پاسخ سؤال اول بوده، در دقیقه ۳۱ پاسخ صحیح سؤال دوم را هم بفرستد. این بررسی انجام می‌شود تا مبادا چند نفر همزمان مشغول حل سؤال و ارسال آن‌ها از طرف یک نفر باشند.

 

با ما همراه باشید:

آدرس کانال تلگرام: IranianJavaDevelopers@

آدرس صفحه اینستاگرام: javacup.ir

آدرس گروه لینکدین: Iranian Java Developers

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام
  خسته نباشید و خدا قوت به بچه‌های جاواکاپ 🙂
  جدول نتایج مسابقات منتشر نمیشه ؟

  1. سلام
   نام نفر اول در کانال تلگرام و صفحه‎ی اینستاگرام جاواکاپ اعلام شده است.
   اطلاعات تکمیلی در خصوص نتایج مسابقه، به زودی در سایت جاواکاپ منتشر خواهد شد.

  1. برای مسابقه و رقابت، برای 3 سوال، یک ساعت و چهل دقیقه کم نبود و افرادی بودند که برای هر سه سوال پاسخ ارسال کردند.

   پس از پایان مسابقه هم حدودا 6 ساعت زمان دادیم تا هر کس علاقه دارد، بتواند بیشتر وقت بگذارد.

 2. کسی تونسته از سوال اولش امتیاز بالا بگیره ؟!
  فک کنم تستاشون مشکل داره !
  اصن سوال اول اون جدوله بر چه اساسی تست میشن ؟ اگه امکانش هست تست هایی که انجام میشه رو برای ما بذارید که ما هم بتونیم کدامون رو تست کنیم . حالا که مسابقه تموم شده . جواب سوال اول رو اگه تو نوت پد هم رسم کنیم با شکلی که تو سوال هست همخونی نداره . یا صورت سوال اشتباهه یا تستشون !

  1. سلام
   در صورت سوال گفته شده بود: “در تقاطع‌ها از کارکتر | استفاده می‌شود”
   یعنی خطوط پایین هر سطر باید به شکل |_____|_____| می‌بود.
   اشکال اکثر دوستان به دلیل دقت نکردن به همین نکته بود و شکلی که رسم می‌کردن به این صورت بود که | ها در یک خط بودند و _ ها در خط بعدی. به همین دلیل یک فضای خالی بین آن‌ها دیده می‌شد.

   عکسی که در صورت سوال قرار دارد، دقیقا از خروجی کنسول گرفته شده است.

   حدود 20 نفر امتیاز کامل این سوال را دریافت کردند.

   1. خب در صورت سوال گفته بود که هر خونه خالی باید شامل سه سطر از کاراکتر فاصله باشه. اگه ما میخاستیم که به این صورتی که شما کشیدید در بیاریم فقط دو سطر از خونه های سفید دارای کاراکتر فاصله میبود ! با این شکل |___|___| الان سطری یا فضای خالی ای که رو به روی | هست کاراکتر فاصله نیست و در اصل کاراکتر آندرلاین _ هست . پس یا صورت سوالتون مشکل داشت یا تست ! در واقع شما میخاستین مثله شکلی که تو صورت سوال بود در بیاد پس سوال رو اشتباه طرح کردین توی نکاتی که گفته بودین نباید میگفتین که خونه های خالی دارای 3 سطر از کاراکتر فاصله هستند !
    همین مسله باعث شد کلی از وقتم گرفته شه که چرا تست ها برام پاس نمیشن ! و سوال به این راحتی رو نتونم جواب بدم!

    1. سلام
     بله حق با شماست. به جای کاراکتر فاصله باید گفته میشد فضای خالی. متاسفیم

     همه‎ی سوالات مسابقه پایلوت شده بودند و سعی شده بود تا جای ممکن سوالات شفاف بوده و هیچ ابهامی وجود نداشته باشد. اما باز هم به هر حال اشتباه رخ می‎دهد. در حین مسابقه هم افراد زیادی نمره‎ی کامل را دریافت کردند و به نظر نمی‌آمد مشکلی وجود داشته باشد.

     با مقایسه خروجی خود و تصویر نمونه، می‌توانستید راه حل درست را بیابید. یعنی حتی فقط با دادن تصویر خروجی و بدون هیچی توضیحی، باز هم این سوال قابل حل بود.

     امیدوارم در جی‎کل‎های بعدی موفق‎تر باشید.

     1. با تشکر از پاسخ گویی
      من هم مثل دوستمون رو این سوال موندم
      ولی این دلیل نمیشه توجیه بکنید.
      درکل ممنون بابت جواب

 3. سلام خیلی ممنون از اینکه این مسابقات رو برگزار می کنید. یه پیشنهاد داشتم. در صورتی که بخواد بخشهای بعد مسابقه پیشرفته تر بشه…خیلی خوبه اگه مباحث اعلام بشن(برای مثال ترید یا IO) تا شرکت کننده ها به صورت تخصصی روی اونها زمان بگذارن تا جنبه یادگیری و تمرکز هم بیشتر افزایش پیدا کنه….ممنونم

 4. سلام
  اگه امکان داره مهلت عضویت در مسابقه را چند دقیقه بیشتر کنید من تازه متوجه شدم
  ممنون

 5. من که نه رزومه دارم نه تیم چجوری باید توش ثبت نام کنم ؟!! اصن فایل رزومه چی هست ورده ؟ اکسله ؟ تکسته چیه ؟

  1. سلام
   اگر در حال تحصیل نیستید و جایی هم مشغول به کار نیستید، تیم را بنویسید: “آزاد”
   رزومه هم باید یک فایل PDF باشد. مهم نیست که از چه چیزی (ورد یا اکسل یا تک یا هر چیز دیگری) به PDF تبدیل شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا