اخبارمسابقات

اعلام مباحث و زمان برگزاری جی‌کل 8

پنجمین مسابقه جاوا از دور دوم JCAL با نام JCAL 8 در روز جمعه 21 اردیبهشت راس ساعت 17 برگزار خواهد شد. کلیه‌ی سوالات این مسابقه تا پایان مبحث Collectionها و Generics خواهد بود. مسابقه مبتنی بر سامانه Quera.ir بوده و به نفر برتر جوایزی اهدا می‌گردد.

این نوشته احتمالا به‌روزرسانی خواهد شد. لطفا تا شروع مسابقه باز هم به اینجا سر بزنید.

نحوه ثبت‌نام و شرکت در مسابقه

همانطور که گفته شد، این مسابقه به صورت غیر حضوری و از طریق سایت کوئرا برگزار خواهد شد. برای عضویت در مسابقه، به بخش مسابقات –> مسابقات ویژه رفته و در مسابقه‌ جی‌کل 8 عضو شوید.

زمان و تعداد سوالات

مسابقه ساعت 17 آغاز شده و به مدت یک ساعت و سی دقیقه ادامه خواهد داشت. در این مسابقه سه یا چهار سوال وجود دارد و برای برنده‌شدن باید سعی کنید بیشترین امتیاز را در پاسخ‌دهی به این سوالات کسب کنید.

نوع و موضوع سوالات مسابقه چیست؟

موضوع کلیه‌ی سوالات این مسابقه تا پایان مبحث Collections (ظرف‌ها و ساختمان‌های داده) و Generics (انواع داده عام) خواهد بود.. زمان کافی وجود دارد تا به یادگیری و یا مرور این مباحث بپردازید.

برای آشنایی با نوع سوالات مسابقه، حتماً به خودآزمون‌های جاواکاپ و یا «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» در Quera ( گزینه مسابقات و سپس گزینه مسابقات دیگر را انتخاب کنید) مراجعه نمایید.

هم‌چنین برای آشنایی با ساختار مسابقه‌های مبتنی بر quera و نحوه تشخیص اشتباه‌هایی که باعث کاهش امتیاز شما و از دست دادن زمان می‌شوند، حتماً این مطلب را ببینید:
آشنایی با تمرین‌های «خودآزمون» جاواکاپ

چه کسانی جایزه می‌گیرند؟

در مسابقات جی‌کل سعی می‌شود به بهانه‌های مختلف به شرکت‌کنندگان جوایزی اهدا شود.

در هر جی‌کل به نفر یا نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

افرادی که قبلاً در آزمونهای عمومی جاواکاپ و یا در جی‌کل‌های 1 تا 7 موفق به دریافت جایزه شده‌اند نیز مجاز به ثبت‌نام هستند و در جی‌کل 8 باز هم می‌توانند جایزه دریافت کنند.

نحوه‌ی کسب امتیاز

با شرکت در مسابقات جی‌کل به روش‌های مختلف می‌توان امتیاز کسب کرد. امتیازاتی که افراد در جی‌کل‌های مختلف کسب می‌کنند، با هم جمع شده و در پایان این دوره از مسابقات و هم‌چنین در دوره‌های سه ماهه، به افرادی که بیشترین امتیاز را کسب‌کرده‌اند جوایزی اهدا خواهد شد.

هم‌چنین در پایان این دوره از مسابقات، به افراد برتر (از نظر مجموع امتیازات در جی‌کل‌های 5 به بعد) که در تمام جی‌کل‌های این دوره از مسابقات به صورت فعال شرکت کرده‌اند اما جایزه‌ای دریافت نکرده‌اند نیز جوایزی اهدا خواهد شد.

چه چیزهایی امتیاز دارد؟

 1. قرار گرفتن در جمع 10 نفر برتر هر مسابقه
 2. کسب حداقل 60% حداکثر نمره‌ی هر مسابقه.
 3. شرکت در سه جی‌کل متوالی و پاسخ‌دهی به حداقل یکی از سوالات در هر یک از آن سه مسابقه

نکات کلی درباره مسابقه غیرحضوری جی‌کل 8:

 • این مسابقه به صورت اینترنتی (غیرحضوری) از رأس ساعت 5 عصر روز جمعه 21 اردیبهشت 1397 آغاز می‌شود.
 • مسابقه در بستر سایت quera.ir برگزار می‌شود. قبل از شروع مسابقه حتماً:
  • در سایت quera.ir ثبت‌نام کنید.
 • برای شرکت در مسابقه، همین حالا این مراحل را طی کنید: ۱- در quera.ir لاگین کنید. ۲- از بخش مسابقات|مسابقات ویژه، در مسابقه «جی‌کل 8» عضو شوید.
 • در مسابقه‌ی «نمونه آزمون عملی جاواکاپ» هم عضو شوید و سوالات آن را برای دستگرمی حل کنید. و با بخش‌های مختلف سایت مسابقه در quera.ir آشنا شوید. مثلاً این موارد را مرور کنید:
  • بعد از ارسال پاسخ برای برخی سؤال‌ها، منوی «همه ارسال‌ها» را ببینید و امتیاز نهایی که در هر سؤال کسب کرده‌اید را ملاحظه کنید. اگر پاسخ شما هنوز «در حال داوری» است، صفحه را refresh کنید
  • به عنوان تمرین، برای برخی از سؤالات پاسخ اشتباه بفرستید و رفتار سایت را ببینید. مثلاً در صفحه‌ی «همه ارسال‌ها»، زیر ستون «وضعیت» روی امتیاز خود کلیک کنید و جزئیات داوری انجام شده را ببینید. در مسابقه عملی نهایی، این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد دلیل کاهش امتیاز در هر سؤال را حدس بزنید.
  • گزینه‌های «سؤالات»، «همه ارسال‌ها»، «ارسال‌های نهایی»، «جدول امتیازات» و «سؤال بپرسید» را در منوی سایت (بالا سمت چپ) ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • در حین مسابقه (ساعت 17 تا 18:30 عصر جمعه 21 اردیبهشت ماه) اگر به مشکل خاصی برخوردید، از طریق منوی «سؤال بپرسید» مطرح کنید. بدیهی است سؤالاتی که راهنمایی خاصی درباره پاسخ سؤالات مسابقه را می‌طلبند، پاسخ داده نخواهد شد.
 • بدیهی است که تقلب در مسابقه ممنوع است. در صورت احراز تقلب، افرادی که مرتکب تقلب شده‌اند از رده‌بندی نهایی کنار گذاشته می‌شوند. حتی افرادی که به دیگران کمک کرده‌اند یا تقلب رسانده‌اند هم از مسابقه حذف می‌شوند. برخی شواهد و مصداق‌های تقلب در مسابقه عملی:
  • کپی کد و برنامه دیگران. اگر پاسخ دو نفر در مسابقه شباهت مشهودی داشته باشد (تشخیص شباهت با ابزارهای خودکار و هوشمند انجام می‌شود) هر دو نفر حذف می‌شوند. دقت کنید که به هیچ وجه پاسخ خود به سؤالات این مسابقه را در اختیار دیگران قرار ندهید.
  • اگر یک نفر از IP ها و کامپیوترهای مختلفی اقدام به ارسال پاسخ کند. ارسال همزمان از کامپیوترهای مختلف رصد و به دقت بررسی می‌شود تا مبادا چند نفر همزمان به عنوان یک شرکت‌کننده مشغول حل سؤالات باشند.
  • اگر زمان ارسال یک پاسخ غیرطبیعی باشد. مثلاً شرکت‌کننده‌ای که در نیم ساعت اول مدام مشغول ارسال پاسخ سؤال اول بوده، در دقیقه ۳۱ پاسخ صحیح سؤال دوم را هم بفرستد. این بررسی انجام می‌شود تا مبادا چند نفر همزمان مشغول حل سؤال و ارسال آن‌ها از طرف یک نفر باشند.

با ما همراه باشید:

آدرس کانال تلگرام: IranianJavaDevelopers@

آدرس اکانت توییتر: JavaCupIR@

آدرس صفحه اینستاگرام: javacup.ir

آدرس گروه لینکدین: Iranian Java Developers

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا