آزموناخبار

در هفتمین آزمون جاواکاپ چه گذشت؟

هفتمین آزمون جاواکاپ، در آبان امسال، در دو مرحله آزمون عملی و به صورت مجازی برگزار شد.

آزمون مرحله مقدماتی

مرحله مقدماتی در روز جمعه دوم آبان به صورت رایگان و غیرحضوری برگزار شد. از مجموع 921 ثبت‌نامی، 644 نفر در مسابقه شرکت کردند و 445 نفر موفق به کسب امتیاز شدند. این مسابقه در دو بخش شامل بخش جاوای استاندارد و بخش برنامه‌نویسی وب (JavaEE و Spring و JPA و …) برگزار شد. چند روز بعد، اسامی نفرات برتر (فینالیست‌) جهت حضور در مرحله دوم و مسابقه فینال عملی، در سایت جاواکاپ اعلام شد. در مجموع ۲۱۸ نفر از شرکت‌کنندگان مرحله مقدماتی، به مرحله فینال راه یافته‌اند. برای ورود به مرحله فینال، کسب حداقل ۲۰۰ امتیاز از مجموع امتیازات قابل کسب و یا کسب امتیاز بیشتر از صفر از بخش وب، کافی بود. چند آمار از شرکت‌کنندگان مرحله مقدماتی:

استان محل سکونت سهم آقایان و خانم‌ها
سهم دانشگاه‌های مختلف  سطح تحصیلات
وضعیت شغلی مورد علاقه  سابقه شرکت در آزمون‌های قبلی جاواکاپ

 

آزمون فینال عملی

پنج‌شنبه پانزده آبان، فینالیست‌ها به رقابت نهایی با یکدیگر پرداختند. این مرحله نیز شامل دو بخش سوالات جاوا SE و سوالات وب بود. برخی افراد فقط در بخش اول و برخی دیگر در هر دو بخش شرکت کردند. در بخش اول 5 سوال طراحی شده بود که در مجموع امکان کسب 500 امتیاز از این بخش وجود داشت. در نهایت، پنج نفر توانستند امتیاز کامل 500 را قبل از اتمام مسابقه کسب کنند. این افراد بر اساس سرعت کسب امتیاز، رتبه‌بندی شدند. در بخش دوم، یک سوال نسبتا مفصل وب طراحی شده بود که به تنهایی 500 امتیاز داشت. در این بخش هیچ کس نتوانست امتیاز کامل را کسب کند و بیشترین امتیازی که فینالیست‌ها توانستند از این سوال بگیرند، امتیاز 485 بود.

همایش جاواویژن

همایش جاواویژن یک همایش سالانه است که چند تن از متخصصان صنعت نرم‌افزار در این همایش سخنرانی کرده و به بیان تجارب شرکت‌های نرم‌افزاری فعال در حوزه جاوا می‌پردازند. این همایش معمولا پس از مرحله عملی آزمون جاواکاپ و قبل از مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزار می‌شود. چنین همایشی با انتقال تجارب میان مدیران فنی شرکت‌ها با شرکت کنندگان همراه است و می‌تواند برای افرادی که به تازگی قصد ورود به این حوزه را دارند و یا افرادی که مدت‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کنند، مفید باشد. همایش امسال نیز در تاریخ 29 آبان ۱۳۹9 و برای اولین بار به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار شد. سخنرانان این همایش، محمد غفاریان مهندس ارشد نرم‌افزار در شرکت سحاب‌پرداز، مجتبی فرنوش مهندس ارشد نرم‌افزار در شرکت اعوان و بهروز نوبخت مهندس ارشد نرم‌افزار در شرکت Atlassian بودند که به ارائه تجربیات خود پرداختند. برای آشنایی بیشتر با سخنرانان و موضوعات سخنرانی‌ها به صفحه جاواویژن مراجعه کنید. به زودی فیلم‌ سخنرانی‌ها نیز در همان صفحه منتشر خواهد شد.

اختتامیه و اهدای جوایز

در پایان، مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به نفرات برتر برگزار شد. با در نظر گرفتن نتایج مسابقه فینال، نهایتا افراد در دو دسته جاوا SE و جاوا SE + وب (کل)، رده‌بندی شدند.

رده‌بندی انفرادی

اسامی و تصاویر 10 نفر اول در آزمون SE که بر اساس امتیازات کسب‌شده از بخش سوالات جاوا SE، در ادامه آمده است. ضمنا به پاس قدردانی از حضور و تلاش افراد، به قید قرعه به سه نفر از فینالیست‌هایی که در بخش جاوا SE شرکت کردند، 100 هزار تومان و به پنج نفر هم 50 هزار تومان اهدا شد.

اسامی و تصاویر 10 نفر اول در رده‌بندی کل (جاوا SE + وب) نیز در ادامه آمده است. همچنین به پاس قدردانی از حضور و تلاش افراد، به قید قرعه به سه نفر از فینالیست‌هایی که در بخش وب هم به رقابت پرداختند، 100 هزار تومان و به پنج نفر هم 50 هزار تومان اهدا شد.

رده‌بندی تیمی

در رده‌بندی تیمی، صرفا دانشگاه‌هایی که حداقل سه شرکت‌کننده فعال (شرکت‌کننده‌ای که موفق به کسب امتیاز در مسابقه شده باشد) داشتند، یک تیم در نظر گرفته شدند. امتیاز هر تیم هم برابر با میانگین امتیاز سه نفر برتر آن تیم در نظر گرفته شده است. به این ترتیب، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شهید رجایی، رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند.

در پایان، مجددا تشکر می‌کنیم از حامیان هفتمین دوره آزمون‌های جاواکاپ: شرکت مشاوران نرم‌افزاری اعوان، شرکت سحاب‌پرداز، شرکت تپسل، شرکت پژوهش و توسعه ناجی و شرکت ایریسا

با ما همراه باشید

آدرس کانال تلگرام: JavaCupIR@ آدرس اکانت توییتر: JavaCupIR@ آدرس صفحه اینستاگرام: javacup.ir آدرس گروه لینکدین: Iranian Java Developers

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. نمیدونم هدفتون چیه و رنک رو کامل نمیذارید، ولی اکثریت مثل من قصد و هدفشون تست خودشون نسبت به بقیه بوده و قطعا با این کارتون دیگه شرکت نمیکنن..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا