خانه / دانستنیها / سؤالات رایج درباره جاواکاپ

سؤالات رایج درباره جاواکاپ

سؤالات رایج (FAQ) درباره جاواکاپ را در این صفحه ملاحظه بفرمایید.

 

 

(لطفاً سؤالات و ابهامات خود را به عنوان کامنت در همین صفحه ثبت نمایید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم.)

 

 

درباره موقعیت‌های شغلی و آگهی‌های استخدام:

 

هزینه آگهی استخدام در سایت جاواکاپ چقدر است؟
در حال حاضر، امکان انتشار آگهی استخدام به صورت رایگان در سایت جاواکاپ وجود دارد. ما از شرکت متقاضی می‌خواهیم لینکی به سایت جاواکاپ در سایت شرکت خود اضافه کند (مثلاً در بخشهای لینکهای مفید) و حتی‌الامکان از تصویر زیر برای لینک به جاواکاپ استفاده کند:

در صورتی که آگهی استخدام شامل «پاداش جذب» باشد، معادل این پاداش (در صورت جذب) به انجمن جاواکاپ نیز پرداخت می‌شود. در صورتی که آگهی استخدام شامل «پاداش جذب» نباشد، تبلیغ و جذب نیرو به صورت رایگان ممکن است. شرکتهایی که آگهی شغلی خود را در جاواکاپ منتشر می‌کنند، مدرک جاواکاپ را برای استخدام نیرو به رسمیت می‌شناسند و اخذ این مدرک را مزیت محسوب می‌کنند.

یک شرکت چگونه می‌تواند تقاضای جذب نیرو روی سایت جاواکاپ قرار دهد؟
کافیست مدیر شرکت مربوطه، اطلاعات کامل مربوط به موقعیتهای شغلی مدنظر را به آدرس info@javacup.ir ارسال نماید. این ایمیل پاسخ داده می‌شود و ثبت موقعیت شغلی تأیید می‌گردد و یا در صورت نیاز، اطلاعات بیشتر استعلام می‌گردد. در ایمیل که ارسال می‌نمایید، حتماً باید موارد زیر را ذکر فرمایید:

 – تیتر آگهی
– آدرس پستی شرکت
– آدرس سایت شرکت
– شماره تلفن شرکت
– توانمندی های مورد نیاز نیروهای درخواستی
– آدرس ایمیل شرکت جهت ارسال رزومه
– مهلت اعتبار این آگهی استخدام (تا چه تاریخی پذیرای رزومه‌های متقاضیان هستید؟)
– جایزه جذب (اختیاری)

پاداش جذب به چه معناست؟

شرکت‌های متقاضی جذب برنامه‌نویس، می‌توانند برای تشویق متقاضیان، پاداشی به منظور جذب ایشان تعیین نمایند. در این شرایط، شرکت متقاضی متعهد می‌کند که در صورت استخدام نیرویی که از طرف جاواکاپ معرفی شده، پاداش جذب تعهد شده را به وی اعطا کند. نحوه پرداخت و میزان پاداش را همان شرکت تعیین می‌کند و در سایت جاواکاپ پیشاپیش اطلاع‌رسانی می‌شود.

یکی از خدمات انجمن، ارسال رزومه و کارنامه شرکت‌کنندگان در آزمون به شرکت‌ها به منظور جذب ایشان است. چه تضمینی وجود دارد که انجمن جاواکاپ در ارسال نیروها برای جذب، جانب شرکت/شرکت‌های خاصی را نگیرد و به نفع آنها رفتار نکند؟

انجمن جاواکاپ در این زمینه تعهداتی دارد که جهت حفظ اعتبار خود، به آنها پایبند است. جاواکاپ کارنامه و رزومه شرکت‌کنندگان متقاضی استخدام را به شرکت‌های متقاضی جذب نیرو ارسال می‌کند. این کار در زمان مشخص و محدودی بعد از برگزاری آزمون اتفاق می‌افتد. اگر شرکت‌کننده، متقاضی جذب در شرکت خاصی باشد، اطلاعات وی فقط برای همان شرکت/شرکت‌ها ارسال می‌شود. در غیر این صورت، اطلاعات وی برای همه شرکت‌های متقاضی ارسال می‌شود تا برای فرایند جذب با وی تماس گیرند. قبل از ارسال اطلاعات متقاضیان به شرکت‌ها، که در هر آزمون زمانی مشخص دارد، از طرف جاواکاپ یا شرکت‌های دیگر با شرکت‌کنندگان درباره استخدام تماس گرفته نمی‌شود. بدیهی است که در صورت نگرانی شرکت‌ها، تعهدات ذکر شده به سادگی قابل راستی‌آزمایی است.

چگونه مخاطبان آگهی‌های شغلی را افزایش دهیم تا افراد بیشتری این آگهی را ببینند؟
– آگهی شغلی مندرج در جاواکاپ را در گروههای مختلف تخصصی و میان سایر همکاران ارسال کنید و به اشتراک بگذارید.

– در شبکه اجتماعی لینکدین، گروه فعالی با عنوان Iranian Java Developers وجود دارد. هم‌اکنون، صدها برنامه‌نویس و فعال حوزه جاوا در این گروه عضو هستند. یک مطلب برای این گروه بفرستید ​و آگهی شغلی را (با ذکر لینک آگهی در سایت جاواکاپ) ارسال فرمایید. مدیران این گروه، این آگهی را منتشر خواهند کرد. همچنین از همکاران خود بخواهید این مطلب در لینکدین را «لایک» کنند تا این مطلب به خوبی منتشر شود و بین برنامه‌نویسان حرفه‌ای لینکدین دیده شود.

 

همکاری و حمایت از انجمن جاواکاپ:

 

شرکت‌ها و افراد علاقمند، چگونه می‌توانند با انجمن جاواکاپ همکاری داشته باشند؟
انجمن جاواکاپ انجمنی باز است که به مشارکت و همیاری همه فعالان در صنعت نرم‌افزار متن‌باز اعتقاد دارد. دغدغه‌های جاواکاپ (مانند ارتقای کیفی، آموزش بهتر، تسهیل فرایند استخدام و غیره) مشکلاتی هستند که با تشریک مساعی شرکت‌های مختلف قابل حل خواهند بود و منافع فعالیت‌های جاواکاپ برای همه شرکت‌های فعال در این حوزه مشهود خواهد بود. علاقمندان می‌توانند از طرق مختلف جاواکاپ را یاری کنند، مانند:
– تقبل جایزه یک یا چند مسابقه جی‌کل و یا آزمون جاواکاپ
– حمایت مالی (اسپانسرشیپ) از انجمن

– حمایت مالی (اسپانسرشیپ) برای تولید محتوای رایگان آموزشی (اسلاید، مطلب آموزشی، سیلابس و غیره)
– حمایت‌های اجرایی، مانند تأمین فضا و محل برای برگزاری جلسات آزمون و جلسات همفکری و سیاست‌گذاری
– تبلیغ انجمن، گواهینامه‌ها و آزمون‌های جاواکاپ از طریق امکانات ممکن (سایت‌ شرکت‌ها، گروهها و میلینگ‌لیست‌های اینترنتی، بولتن‌ها، خبرگزاری‌ها و غیر)
– مشارکت در تولید محتوای آموزشی (اسلاید، جزوه، سیلابس آموزشی و غیره) و تولید محتوای سایت (اخبار، مقالات، مصاحبه با خبرگان حوزه و غیره)
– شرکت دادن پرسنل شرکت‌ها به صورت جمعی در آزمون‌های جاواکاپ

حمایت (اسپانسرشیپ) از انجمن یا آزمون‌های جاواکاپ چه منافعی دارد؟
– ذکر نام و نشان حامی در پوستر تبلیغاتی آزمون‌ها
– ذکر نام و نشان حامی در سایت جاواکاپ
– امکان ارائه فرصت‌های شغلی شرکت حامی در سایت جاواکاپ (در صفحه اول)
– امکان دریافت خدمات انجمن، به خصوص ارزیابی پرسنل شرکت، به صورت رایگان یا با تخفیف ویژه

 

درباره آزمون‌های جاواکاپ:

سؤال: شکل برگزاری آزمون‌های جاواکاپ چگونه است؟
پاسخ: آزمون به صورت کتبی و چند گزینه‌ای برگزار می‌شود. هر سؤال ممکن است بیش از یک گزینه صحیح داشته باشد. پاسخ اشتباه نمره منفی ندارد.

آیا در آزمون جاواکاپ فقط نحو (syntax) زبان جاوا مورد سؤال است؟ در آزمون جاواکاپ چه مهارت‌هایی سنجیده می‌شود؟
خیر. آزمون جاواکاپ می‌کوشد علاوه بر علم و تسلط شرکت‌کننده در زمینه زبان جاوا، میزان آمادگی وی برای کار در صنعت را نیز بسنجد. به همین دلیل مهارت‌های دیگری نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد، مانند: توان حل مسأله، آشنایی با الگوهای طراحی، تست نرم‌افزار، و همچنین تمرکز و هوش و دقت شرکت‌کننده. برای اطلاعات بیشتر به صفحه آزمون‌ها و نمونه‌سؤالات موجود در سایت مراجعه فرمایید.

چه کسانی آزمون‌های جاواکاپ را طراحی می‌کنند؟
گروهی شامل مدرسان برنامه‌نویسی در دانشگاههای تراز اول و آموزشگاههای کشور، و فعالان صنعت نرم‌افزار. همه اعضای تیم طراحی آزمون‌های جاواکاپ، سال‌ها سابقه تدریس و سال‌ها تجربه در تولید نرم‌افزار دارند. طراحی آزمون‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر جنبه علمی و دانشی، نیازهای عمومی صنعت نرم‌افزار کشور نیز در نظر گرفته شود.

چه کسانی در آزمون‌های جاواکاپ شرکت می‌کنند؟
دانشجویان، علاقمندان به زبان جاوا، برنامه‌نویسان آشنا با جاوا، و حتی برنامه‌نویسان حرفه‌ای.

آزمون‌های جاواکاپ چه سودی برای شرکت‌کنندگان دارد؟ چه خدماتی به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود؟
– ارزیابی میزان دانش و تسلط در حوزه‌های مختلف، ارائه کارنامه تفصیلی درباره بخش‌های مختلف آزمون
– ارائه مشاوره و پیشنهاد منابع برای مطالعه جهت رفع نقاط ضعف
– ارائه گواهینامه معتبر، مورد توجه شرکت‌های استخدام‌کننده (در صورت کسب حداقل امتیاز موردنیاز برای گواهینامه)
– کمک به جذب شرکت‌کننده در شرکت‌های نرم‌افزاری نیازمند نیرو، از طریق ارسال کارنامه و رزومه شرکت‌کنندگان
– جوایز نفیس و گواهی‌نامه برترین‌ها، برای نفرات برتر
– امکان استعلام کارنامه به صورت اینترنتی و آنلاین
– دریافت پاداش جذب (در صورت استخدام در شرکت‌هایی که پاداش جذب تعیین کرده‌اند)

چگونه یک شرکت می‌تواند پرسنل خود را در آزمون جاواکاپ ثبت نام نماید؟
یک ایمیل به آدرس info@javacup.ir ارسال فرمایید تا در پاسخ راهنمایی لازم خدمت شما ارائه شود.

آزمون‌های جاواکاپ چه سودی برای شرکت‌های نرم‌افزاری دارد؟
– کمک به جذب و استخدام نیرو در زمینه برنامه‌نویسی
– ارزیابی فنی کیفیت نیروهای متقاضی جذب. بسته کاملی شامل کارنامه، گواهینامه‌های اخذ شده در جاواکاپ و رزومه شرکت‌کنندگان برای شرکت‌های متقاضی ارسال می‌شود. این کار صرفاً برای شرکت‌کنندگانی که متقاضی استخدام هستند انجام می‌شود و برای سایرین، به خصوص کسانی که از طرف یک شرکت معرفی و ثبت نام شده‌اند، صورت نمی‌پذیرد.
– (در صورت ثبت‌نام پرسنل از طرف شرکت) ارزیابی برنامه‌نویسان به منظور تعیین سطح، تشخیص وضعیت کلی دانش در آن شرکت، تشخیص نقاط ضعف نیروها و برنامه‌ریزی برای مدیریت و آموزش برنامه‌نویسان.
– (در صورت ثبت‌نام پرسنل از طرف شرکت) امکان مقایسه جایگاه و رتبه پرسنل شرکت در مقایسه با سایر شرکت‌ها. البته در گزارشی که به مدیران ارائه می‌شود، عنوان و رتبه سایر شرکت‌ها مخفی و محرمانه خواهد بود و فقط آمار و ارقام مربوط به همان شرکت معلوم می‌شود.
– امکان برگزاری آزمون‌های اختصاصی برای شرکت‌ها.

شرکت‌های نرم‌افزاری که پرسنل خود را برای ارزیابی به آزمون جاواکاپ می‌فرستند، چگونه از حفظ اطلاعات پرسنل خود مطمئن باشند؟ شرکت‌ها نگران از دست دادن نیروها و یا درز اطلاعات مربوط به میزان مهارت نیروهای خود هستند.
اولاً اگر فردی از طرف یک سازمان برای آزمون معرفی شده باشد، انجمن جاواکاپ متعهد خواهد بود که اطلاعات وی (کارنامه، گواهینامه و غیره) را صرفاً به سازمان معرفی کننده ارائه کند. بدیهی است که انجمن جاواکاپ، برای حفظ اعتبار خود، این تعهد را حفظ می‌کند. اما برای رفع نگرانی فوق، تمهیدات زیر اندیشیده شده است:
– امکان ثبت نام شرکت‌کنندگان با کدشناسایی به جای نام و مشخصات واقعی. سازمانها و شرکتها می‌توانند پرسنل خود را به صورت فهرستی از کدهای شناسایی، که نام آنها نزد همان شرکت محفوظ است و در اختیار جاواکاپ قرار نمی‌گیرد، برای آزمون معرفی کنند. کارنامه و آمار این افراد با عنوان همین کدها به شرکت متقاضی ارائه می‌شود، به شرکت دیگری ارسال نمی‌شود و در صورت عدم علاقه شرکت مذبور، کارنامه و گواهینامه رسمی برای این افراد صادر نمی‌شود.
– امکان ارسال ناظر به جلسه آزمون توسط شرکت‌های متقاضی. در صورت ثبت‌نام با کد شناسایی، حضور ناظر شرکت‌ها در جلسه آزمون توسط جاواکاپ توصیه می‌شود تا مسؤولان شرکت، پرسنل شرکت‌کننده را احراز هویت کنند. برای سایر شرکت‌کنندگان که با نام ثبت‌نام کرده‌اند، احراز هویت توسط مسؤولان جاواکاپ انجام می‌شود.
– امکان برگزاری آزمون اختصاصی برای پرسنل شرکت‌ها. در این آزمون‌ها، کلید پاسخ‌های صحیح در اختیار مدیران شرکت قرار می‌گیرد و اطلاعات شرکت‌کنندگان و برگه‌های پاسخنامه، نزد مسؤولان همان شرکت محفوظ می‌ماند. البته در این نوع آزمون، امکان مقایسه جایگاه فنی پرسنل شرکت با دیگر شرکت‌ها میسر نخواهد بود.

 

 

درباره سردبیر

همچنین بررسی کنید

start-up

یک حقیقت ترسناک که کسی به شما نگفته است.

به نظر می‌رسد کار کردن در بعضی شرکت‌ها خسته‌کننده و مرگ‌بار است. انتظار هیچ تغییری …

۶ نظر

 1. آیا کارنامه و رزومه افرادی که نتوانسته اند نمره کافی برای کسب مدرک را کسب کنند، به شرکت های برای استخدام فرستاده میشود؟

   
  • این مورد به درخواست شرکت‌ها بستگی دارد. اگر یک شرکت، فقط متقاضی دریافت کارنامه‌هایی که گواهینامه گرفته‌اند باشد، فقط همین موارد برایش ارسال می‌شود.
   لازم به تاکید است معرفی آزمون دهندگان به شرکتها در صورت اعلام عدم رضایت ایشان تحت هیچ شرایطی (چه موفقیت و چه عدم موفقیت در آزمون) صورت نمی گیرد.

    
 2. این آزمون به صورت حضوری و متمرکز برگزار می شود یا به صورت آنلاین است؟

   
 3. فعلاً فقط به صورت حضوری و کتبی برگزار می‌شود.

   
 4. این آزمون ها هر چند وقت یک بار برگزار می شود؟ سالانه است؟ معمولا در چه زمانی برگزار می شود؟ از چند وقت قبل اطلاع رسانی میکنید؟

  ممنون

   
  • ۲۹ مهر ماه ۹۵ سومین دوره برگزار شد. طی ماه های آینده یک آزمون شانس مجدد برای افرادی که آزمون قبلی را از دست داده اند یا نتوانسته اند گواهی نامه بگیرند برگزار خواهد شد.
   سعی بر آن است که هر سال یک آزمون داشته باشیم.

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *