اخبار

گوگل و شرکت های خودروساز در راه فراهم‌سازی اندروید برای خودروها

پروژه Open Automotive Alliance کمک مي‌کند تا سرويسهاي تلفن همراه براي رانندها در سال 2014 دسترس‌تر باشد.

گوگل روز دوشنبه (23 دي‌ماه) به همراه چند شرکت خودروسازي، براي فراهم آوردن اندرويد روي خودروها تا اواخر سال جاري ميلادي تشکيل جلسه داد. براي رسيدن به اين هدف، گوگل همراه با شرکتهاي آئودي، جنرال موتور، هوندا، هيوندائي و شرکت سازنده پردازنده انويديا، پروژه OAA) Open Automotive Alliance) راه‌اندازي کردند. اين شرکت‌ها در خبرهاي خود تشکيل OAA را راهي براي سرعت بخشيدن به نوآوري با رويکردي متن‌باز و قابليت سفارشي‌سازي مطرح نمودند. پاتريک بريدي، مدير فني اندرويد، در اين باره مي‌گويد:
با قرار دادن اندرويد در خودرو، برنامه‌هاي رانندگان و سرويس‌هاي شناخته‌شده نيز آورده مي‌شوند و خودروسازان نيز مي‌توانند به آساني مشتريان خود را در جريان آخرين تکنولوژي خود قرار دهند. همچنين موقيت مناسبي هم براي برنامه‌نويسان ايجاد مي‌شود تا حوزه برنامه نويسي خود را گسترده تر و متنوع تر کنند.
اين اتحاديه در حال توسعه ويژگي‌هاي جديد بستر اندرويد است که به وسيله آن‌ها، خودرو مي‌تواند به گجت‌هاي اندرويدي ديگر متصل شود. با آمدن اندرويد در خودروها، راننده‌ها مي‌توانند بدون حواس پرتي و برداشتن نگاه از جاده از سرويس‌هاي تلفن همراهشان استفاده نمايند. همچنين به واسطه امکانات اندرويد رانندگان مي‌توانند تجربه‌هاي خود را در اختيار خودروسازها قرار دهند.
البته بعضي از خودروسازها قبلا هم از اندرويد استفاده کردند. به عنوان نمونه شرکت کيا، در نمايشگاه ماه آوريل 2013 نيويورک يک سيستم با بستر اندرويد براي خودرويي با عنوان Android-based infotainment system رونمايي کرد تا خود را به عنوان اولين هاي استفاده کننده از چنين سيستم‌هايي معرفي کند.
اعضاي OAA از ساير شرکت‌هاي فعال براي تکميل بستر مشترک و فراهم آوردن اندرويد به جاده‌ها دعوت کرده‌اند. شرکت‌هاي خودروساز اميدوارند اولين خودروهاي مبتني بر اين بستر اندرويدي تا ابتداي سال 2015 رونمايي شوند. شرکتهاي ديگري مثل اپل و مايکروسافت نيز در تلاشند تا تلفن‌هاي همراه را به خودروها بياورند. به عنوان نمونه CEO Tim Cook اپل پيشرو در اين تلاش است.
در آخرين کنفرانس World Wide Developer Conference، اپل از تکنولوژي iOS in the Car خود رونمايي کرد، يک بستر ios در خودرو که با آن مي‌توان به وسيله iphone 5 و نسخه‌هاي جديدتر تماس تلفني برقرار کرد و به آهنگهاي آن دسترسي داشت يا به عنوان وسيله‌اي براي فرستادن و نمايش پيامک‌ها و مسيريابي از آن استفاده نمود. زماني که سايت اپل از iOS در خودرو به عنوان تکنولوژي آينده ياد کرده بود، شرکت خودروسازي هوندا در مورد Siri Eyes Free در خودروهاي مدل Acura و Accord خود در ماه نوامبر تبليغ مي‌کرد. با استفاده از Siri Eyes Free کاربرهاي iPhone مي‌توانستند بخشي از فرامين خود را با صداي خود بدهند. 
مايکروسافت نيز يک تکنولوژي مشابه با شرکت خودروسازي فيات به نام Blue&Me توسعه داده است که به راننده اجازه مي‌دهد تا گوشي خود را با استفاده از بلوتوث به خودرو متصل کند. اين بستر به راننده‌ها اجازه مي‌دهد تا تماس تلفني با هندزفري برقرار کنند، به پيامک هاي متني خود و موسيقي گوش بدهند و از نرم‌افزارهاي مسيريابي استفاده کنند و براي مصرف بهينه سوخت از اين بستر کمک بگيرند. 
منبع: www.javaworld.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا