خانه / دانستنی‌ها / جاوا یا پایتون: کدام زبان برنامه نویسی قوی تر است؟

جاوا یا پایتون: کدام زبان برنامه نویسی قوی تر است؟

زبان های برنامه نویسی جاوا (Java) و پایتون (Python)، از جمله زبان هایی هستند در حال حاضر به صورت گسترده استفاده می شوند.

حال سؤال اینجاست که کدام یک از این دو زبان برنامه نویسی انتخاب مناسب تری برای توسعه ی نرم افزارهای کاربردی (applications) است؟

برخی از افراد، بر مبنای معیارهای زیر یکی از این دو زبان برنامه نویسی را انتخاب می کنند:

– طول برنامه (تعداد خطوط کد): برنامه هایی که به زبان پایتون نوشته می شوند، نوعاً کوتاه تر از برنامه های متناظر به زبان جاوا هستند. بعضی از افراد معتقدند که با استفاده از زبان های پویایی (dynamic languages) مثل پایتون می توان ده مرتبه سریع تر از زبان های ایستا (static languages) کد زد [۲].

– زمان اجرای برنامه: معمولاً زمان اجرای برنامه هایی که به زبان جاوا نوشته شده اند کوتاه تر از زمان اجرای برنامه هایی است که به زبان پایتون نوشته شده باشند (چون در زبان پایتون بررسی انواع یا همان type checking در زمان اجرای برنامه انجام می شود).

– راحتی یادگیری: بسیاری از افراد معتقدند که یادگیری زبان پایتون برای افراد مبتدی آسان تر است.

– توسعه ی اپلیکیشن های تحت وب: برخی از افراد معتقدند که با وجود چارچوب هایی که پایتون برای توسعه ی سریع اپلیکیشن های تحت وب ارائه کرده است، جاوا برای توسعه ی اپلیکیشن های مقیاس پذیر (در صورتی که تعداد کاربران متغیر باشد) مناسب تر است.

– ساخت و نگهداری سیستم های بزرگ: عده ای معتقدند که زبان جاوا برای توسعه ی سیستم های بزرگ و نیز سیستم هایی که باید تحمل خطای بالایی داشته باشند، مناسب تر است.

– پشتیبانی از پارادایم های (Paradigm) مختلف برنامه نویسی: برخی از افراد معتقدند که با وجود قابلیت هایی که به نسخه های جدید جاوا افزوده شده است، با توجه به اینکه زبان پایتون از پارادایم های مختلف برنامه نویسی (شامل functional و object oriented) پشتیبانی می کند، زبان پایتون برای برنامه نویسی مبتنی بر تحلیل وظیفه مندی ها (functional programming) مناسب تر است؛ مخصوصاً که با استفاده از ابزارهایی مانند JYthon و IronPython می توان به زبان پایتون کد زد و سپس آن را در سایر محیط های توسعه (جاوا و .Net) به کار برد.

بنابراین، نمی توان ادعا کرد که یکی از این دو زبان به طور قطع بر زبان دیگر برتری دارد. بسته به هدف برنامه نویس، ممکن است یکی از این دو زبان برنامه نویسی مناسب تر باشد.

 

منابع:
 

[۱] https://www.python.org

[۲] http://www.javaworld.com

[۳] http://stackoverflow.com

 

 

 

[تعداد: 19    میانگین: 4.1/5]
 


درباره راضیه دهقانی

همچنین بررسی کنید

آشنایی با Lombok

Lombok ابزاری است که اخیرا توسط توسعه‌دهندگان جاوا به میزان زیادی استفاده می‌شود و کسانی …

۱۳ نظر

 1. سلام میشه برای دو حالت زیر بگید که چه زبانی مناسب تر هست
  ۱- برای طراحی وب + الکترونیک (نه خیلی تخصصی. چون رشتم نیست) + برنامه نویسی اندرویید
  ۲ طراحی وب +برنامه نویسی اندرویید

   
 2. برنامه نویسی مبتنی بر تحلیل وظیفه مندی ها ترجمه functional programming است؟ چطور همچین ترجمه ای برای برنامه نویسی تابعی آوردید؟

   
  • نوعاً توابع با تحلیل وظیفه مندی ها استخراج می شوند. در حالی که در شئ گرایی، تمرکز بر روی اشیاء است و اشیاء با تحلیل دنیای واقع تعیین می شوند (تمرکز بر روی تحلیل وظیفه مندی ها نیست).

    
   • به نظر من تعریف شما از زبانهای تابعی اشتباهه.
    این زبانها تابعی نامیده میشن چون مبتنی بر تابع هستن و نه نیازهای وظیفه مند.

    هر سیستمی نیازهای وظیفه مند داره. حالا چه با زبانهای تابعی پیاده سازی بشه و چه با زبانهای شی گرا (کما اینکه این دو مفهوم در تضاد با یکدیگر نیستن و میشه توامان از آنها استفاده کرد مثل اسکالا و یا پایتون)

     
    • بنده تعریفی برای زبان های تابعی ارائه نکردم.

      
     • ” زبان پایتون برای برنامه نویسی مبتنی بر تحلیل وظیفه مندی ها (functional programming) مناسب تر است”

      برنامه نویسی تابعی یک پارادایم برای زبانهای برنامه نویسی ( و یا یک رویکرد برنامه نویسی است)

      مثل: برنامه نویسی رویه ای و برنامه نویسی شی گرا

      اینجا هم میتونید یه تعریف ساده از برنامه نویسی تابعی رو ببینید.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Functional_programming

      من متاسفانه تا حالا جایی ندیدم که برنامه نویسی تابعی رو به نیازهای وظیفه مند ربط بدن. (یعنی بحث تحلیل و پارادایم برنامه نویسی رو که در دو فاز مختلف هستن معمولا رو به هم وابسته کنن.)

      اگر منبعی دارید لطفا معرفی کنید.

       
      • بنده اصراری بر این موضوع ندارم که این ترجمه بهترین ترجمه ممکن باشد.
       شما درست می فرمایید حتی متدولوژی هایی مثل FDD که مبتنی بر functional decomposing هستند نیز اجبار نکرده اند که از پارادایم خاصی در کد زنی استفاده شود.

        
      • پایتون یک زبان شدیدا شی گرا هست دوست عزیز!!!!!!

        
 3. -به مراتب حرفه ای تر و قدرتمند تر از هر زبان برنامه نویسی می باشد.

  واقع عجیبه تا وقتی زبان هایی مثله C++ و Pascal هستند از نظر سرعت و قدرت جاوا هیچه دوسته عزیز لطفا تحقیق کنید

   
 4. با سلام،
  به نظر بنده اگر کاربران عزیز قصد یادگیری برنامه نویسی را دارند می توانند از زبان پایتون شروع کنند، به دلیل آنکه یک زبان برنامه نویسی ساده و قابل فهمی است و سینتکس آن هم شبیه به زبان انگلیسی است، به همین خاطر می توان از این زبان شروع کرد، اما اگر به زبان برنامه نویسی آشنایی دارند می توانند زبان جاوا را انتخاب کنند که به مراتب حرفه ای تر و قدرتمند تر از هر زبان برنامه نویسی می باشد و می توان پروژه های بزرگی با این زبان برنامه نویسی نوشت.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *