دانستنی‌ها

هفت راه برای این‌که سالم‌تر برنامه‌نویسی کنیم

توسعه نرم‌افزار از جمله شغل‌هایی است که در محیط بسته انجام می‌شود و هیچ کار سنگین جسمی ندارد. اما چگونه می‌تواند خطرناک به نظر برسد؟ در حقیقت خطرات طولانی‌مدت آن برای سلامتی شما واقعا جدی هستند. انسان‌ها بدن‌هایی برای حرکت دارند نه برای ساعت‌ها نشستن بدون حرکت جلوی کامپیوتر. داستان‌های زیادی از توسعه‌دهندگانی است که مدت زمان مشغولیتشان به حرفه خود، به دلیل عارضه آسیب فشار تکرارشونده (RSI) کاهش یافته است. تصور کنید اگر از شدت درد نتوانید دیگر تایپ کنید…بله ممکن است این اتفاق بیوفتد.

 

ممکن است تصور اینکه کار طولانی پشت میز می‌تواند آسیب‌های جدی به وجود بیاورد سخت به نظر برسد اما عوارض نشستن طولانی مدت در یک مکان و انجام تکرار شونده‌ی یک کار یکسان، چیزی است که تا زمانی که کار از کار گذشته باشد احساس نمی‌شود. در ادامه چند پیشگیری که می‌توانید انجام دهید آورده شده است.

۱- محیط کار خود را ارگونومیک کنید.
مطمئن شوید که محیط کارتان کاملا ارگونومیک است. این مساله شامل نمایشگر، کیبورد، موس، ارتفاع میز، صندلی و احتمالا زیرپایی خواهد شد. تنظیم کردن موقعیت نشستن خود متناسب با محیط کاری، شما را برای داشتن یک وضعیت درست ترغیب خواهد کرد. این کار را به طور منظم انجام دهید نه صرفا زمانی که فرم‌های ارزیابی سالیانه ارگونومی توزیع می‌شود (البته اگر همین هم در ایران بشود!). مهم‌ترین گام در این کار تنظیم صحیح صندلی خود است.

۲- از موس و کیبورد ارگونومیک استفاده کنید.
انواع مختلفی موس ارگونومیک این روزها موجود هستند. شاید ظاهر بعضی‌ها عجیب به نظر برسند اما بعد از استفاده متوجه راحتی چشمگیر آنان خواهید شد. اگر کیبوردهای ارگونومیک را برای کدزدن نامناسب می‌دانید، حداقل دنبال کیبوردی باشید که فاصله بین دکمه‌های آن کم باشد چرا که حرکت انگشتان و انرژی لازم برای تایپ را کاهش می‌دهد.

۳- یادتان باشد که گاهی چشمانتان را از روی نمایشگر به بالا حرکت دهید.
خیره شدن به صفحه کامپیوتر برای مدت زمان طولانی می‌تواند درد چشم، خستگی، سردرد و خشکی چشم به وجود آورد. هر چند دقیقه نگاهتان را از روی نمایشگر به نقطه‌ای دوردست در انتهای اتاق ببرید.به علاوه صفحه نمایشگر خود را طوری تنظیم کنید که نور پشت سر و بالای شما را بازتاب نکند.

۴- بلند شوید و از خمیده و آویزان شدن اجتناب کنید.
تکیه زدن به جلو، لم دادن در اعماق صندلی یا استراحت‌دادن آرنج‌ها روی میز فشار نامناسبی به کمر وارد می‌کند. در صورتی که بدن برای زمان طولانی موقعیت نامناسبی داشته باشد می‌تواند موجب ایجاد عارضه‌های جدی برای کمر شود. مطمئن شوید که به طور منظم موقعیت نشستن خود را اصلاح می‌کنید. اندکی خمیده به عقب در پشتی صندلی خود جا بگیرید و شانه‌های خود را راحت نگه دارید.

۵- آب کافی به خودتان برسانید.
فراموش نکنید که سطح مایعات بدن خود را در طول روز بالا نگه دارید. حتی اندکی کمبود آب می‌تواند منجر به سردرد یا احساس گیجی شود. اغلب مواقعی که احساس گرسنگی می‌کنید در واقع تشنه هستید! پس سریع به دنبال یک بیسکویت نباشید…ابتدا یک لیوان آب بخورید. آب کافی موجب می‌شود شما حواس جمع‌تر و هشیارتر باشید و بتوانید با محیط خشک میان کامپیوتر‌ها مقابله کنید.

۶- استراحت‌های کوتاهی به خود بدهید.
بلند شوید، در اطراف قدم بزنید و دقایقی را به آرامش بگذرانید. با وسوسه دنبال کردن چیزی که به نظر می‌رسد “الان تمام می‌شود” یا دنبال کردن باگ سرسختی که “تقریبا حل شده است” مقابله کنید. استراحت کردن هم به صورت فیزیکی و هم روانی موجب تجدید نیرو برایتان خواهد شد. به علاوه، زمان‌هایی را در نظر بگیرید که نوع کاری که انجام می‌دهید را تغییر دهید. اگر زمان طولانی با موس و کیبورد کار می‌کنید کار خود را تغییر دهید تا اندکی به دستان خود استراحت داده باشید.

۷- قبل از اینکه دیر شود مواظب خودتان باشید.
به عنوان یک برنامه‌نویس، امرار معاش شما وابسته به توانایی شما به استفاده از کامپیوتر دارد. به هر نوع ناراحتی، تنش، فشار و دردی که حین استفاده از کامپیوتر احساس می‌کنید توجه کنید. فکر نکنید که عوارض استفاده از کامپیوتر متوجه شما نخواهد بود و دردهای کوچک را نادیده بگیرید تا زمانی که به یک مشکل جدی تبدیل شوند.

سختی و ناراحتی ناشی از عوارض فشارهای تکرارشونده را دست کم نگیرید. این آسیب‌ها ممکن است مدت زمان طولانی روی شما باقی بمانند تا اینکه حتی خواب شبتان را از شما بگیرند و مانع انجام کارهایی که دوست دارید انجام دهید بشوند. به محض اینکه این آسیب‌ها به شما وارد شود، ساده‌ترین حرکت‌‌ها، نه تنها استفاده از کامپیوتر، شما را با احساس درد روبرو می‌کنند. ابزارهای صوتی برای انجام کارهای ابتدایی با کامپیوتر مانند چک کردن ایمیل یا باز کردن صفحات ساده اینترنت وجود دارند اما برای استفاده در محیطهای برنامه‌نویسی پیچیده کاربردی ندارند. به علاوه استفاده از این ابزارها در دفاتر کار گروهی به دلیل سروصدایی که ایجاد می‌شود ممکن نخواهد بود. پس تا می‌توانید خودتان به فکر خودتان باشید 🙂

منبع:

http://successfulsoftware.net/2008/10/26/7-ways-to-be-a-healthier-programmer/

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بله و اتفاقا عوارض خیلی بدتری مثل قوز شدن و فشار گردن و احساس گرفتگی تو قفسه سینه و ضعیف شدن دیواره شکمی و فتق مغبنی از عوارض جدی نشستن طولانی مدت روی صندلی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا