دانستنی‌ها

آیا شما توسعه‌دهنده بدی هستید؟ این کوییز را بدهید تا متوجه شوید.

هیچ کسی دوست ندارد به عنوان توسعه‌دهنده بد برچسب بخورد. اما واقعیت تلخ این است که خیلی از توسعه‌دهنده‌ها حتی نمی‌دانند که بد هستند. پس سوال این است که آیا شما توسعه‌دهنده بدی هستید؟

ابتدا کوییز زیر را پاسخ دهید تا جواب را دریابید

برنامه نویس خوب یا بد؟!

خب صرفنظر از نتیجه‌ای که گرفتید مثبت یا منفی، خیلی خوشحال نشوید چون این کوییز بیشتر جنبه سرگرمی داشت و فاکتورهایی هستند که در این کوییز نیز لحاظ نشدند.

دو نوع از توسعه‌دهندگان بد وجود دارند:

۱. Cowboy/girl Coder
۲. Mediocre Dev

در اصل این دو یکی هستند اما رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند.

۱. برنامه‌نویس گاوچران

برای توسعه‌ یک نرم افزار، کدهای بلند و طولانی می‌نویسد، بدون هیچ کامنتی!

چنین اشخاصی می‌توانند یک تیم را نابود کنند اما برای خودشان در یک پروژه با طول عمر کوتاه بهترین هستند.

کدنویس‌هایی که خود این حرفه را آموخته‌اند بدون اینکه راهنمایی از کسی دریافت کنند که چگونه کدهای قابل استفاده بنویسند، همواره در خطر هستند. بسیاری از برنامه‌نویسان خوب و با تجربه نیز در ابتدای حرفه کدنویسی خود نیز اینچنین بوده‌اند. اما ویژگی های کلیدی این افراد چیست؟

۱. خیلی سریع کد می‌نویسند.

اصولا این دسته از توسعه‌دهندگان خیلی سریع‌تر از حالت نرمال یک ویژگی را پیاده‌سازی می‌کنند و به درد مواقعی می‌خورند که بخواهند کاری را تکی انجام داده یا به یک ددلاین خیلی نزدیک برسانند. دلیل سرعت این افراد این است که اینان روی هوا کد می‌زنند بدون اینکه هیچ برنامه‌ای برای مراقبت و پشتیبانی از آن در آینده داشته باشند و همین مساله باعث می‌شود که …

۲. کد نامنظم و ناخوانا تولید می‌کنند.

کد نامنظمی که اینان تولید می‌کنند به کد اسپاگتی مشهور است و چندان که به نظر می‌رسد خوشمزه نیست!

کد اسپاگتی به سختی فهمیده می‌شود و معمولا بیش از اندازه طولانی و پیچیده است که فهم آن را دشوار می‌کند و به کابوسی برای مراقبت و نگهداری تبدیل می‌شود.

نتیجه یک کد نامنظم و در هم بر هم چیزی نیست جز…

۳. باگ. باگ، همه جا!

اگر شرکت نرم‌افزاری دائما در حال رشد و توسعه‌ است اما کد‌هایشان کماکان به شکل کد اسپاگتی است، درست مثل یک بمب ساعتی در انتظار انفجار است.

به علاوه کد اسپاگتی اصلا قابل گسترش نیست. این بدان معنی است که اضافه کردن ویژگی جدید به چنین کدی درست مشابه راه رفتن روی میدان مینی است که هر لحظه ممکن است منفجر شود. این مساله می‌تواند قابلیت بهبود کد را هم بگیرد و این موضوعی است که برنامه‌نویس اولیه اصلا به آن فکر هم نکرده است و برایش اهمیتی نداشته است.

گاهی کدنویسان گاوچران هم نمی‌خواهند انقدر بد باشند. آن‌ها می‌خواهند یک کد اسپاگتی بپزند که به ددلاین‌های غیرممکن مشتری برسانند. برنامه‌نویسان مبتدی نیز به دلیل عدم تجربه ممکن است گرفتار چنین رفتارهایی بشوند و تصمیم‌های نادرستی بگیرند. اما چیزی که این برنامه‌نویسان را می‌تواند بد کند، تکبر است و اینکه فکر کنند کد آن‌ها عالی است و مشتری را به خاطر حماقتش و از کار انداختن برنامه‌اش سرزنش کند.

۲. برنامه‌نویسان متوسط

از یک لحاظ‌هایی برنامه‌نویسان متوسط می‌توانند از مدل قبل بدتر باشند این افراد می‌دانند که عالی نیستند اما همیشه در پایین نردبان از لحاظ مهارت و تخصص باقی می‌مانند. برخلاف گاوچرانان، توسعه‌دهندگان متوسط انگیزه و علاقه زیادی برای برنامه‌نویسی ندارند و با فهم مفاهیم برنامه‌نویسی مشکل دارند. مدت زیادی طول می‌کشد تا چیزی را بفهمند و کماکان برنامه‌ آن‌ها هم پر از مشکلات خواهد بود.

برنامه‌نویسان متوسط به اندازه گاوچرانان نابودکننده نیستند چون که در تیم کار می‌کنند اما همواره راه حل آن‌ها بدترین راه‌حل در تیم خواهد بود.

مشکل اصلی این افراد نبودن علاقه و انگیزه کافی برای بهتر شدن است. آنان در این وضعیت بد خود احساس رضایت می‌کنند. و بدتر از آن هم این است که فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند.

توسعه‌دهندگان بد عموما از کد دیگران کپی/پیست می‌کنند بدون اینکه آن کد را درک کرده باشند.

شما چقدر از این افراد اطراف خود دیده‌اید؟
نکنه خودتان هم اینطوری هستید؟! پی بردن به مشکل اولین قدم حل آن است…پس تکبر را رها کنید، متوجه باشید چیزهای زیادی هست که نمی‌دانید و تلاش کنید.

منبع:

 https://www.codementor.io/

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. من همین امروز عصر با سایت شما از طریق پستی که در سایت مانشت گذاشته بودند آشنا شدم
    سایت فوق العاده ای دارید . باورم نمیشه که چنین سایتی با این همه اطلاعات مفید و فیلم های آموزشی رایگان وجود داشته باشد .
    خسته نباشید و خدا قوت
    سپاسگذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا