اخبار

زبان برنامه نویسی جاوا ۲۰ ساله شد

زبان برنامه نویسی جاوا (Java) در ماه مه (May) سال ۱۹۹۵ میلادی تحت عنوان Java 1.0a2 در شرکت (یا بهتر بگوییم زایشگاهی) به نام سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems) به دنیا آمد.

در آن زمان خالقین این زبان برنامه نویسیِ محبوب، بلند پروازی های زیادی داشتند و در نهایت هم تمامی بلند پروازی های ایشان (به خصوص آقای جمیز گاسلینگ که به عنوان پدر جاوا شناخته شده اند) به واقعیت تبدیل شد.

زبان برنامه نویسی جاوا به عنوان یکی از پر جست و جو ترین زبان‌های برنامه نویسی در میان کاربران گوگل (Google) گزارش شده است [1]. علاوه بر گوگل، این زبان برنامه نویسی در سایت گیت هاب (GitHub) و استک اورفلو (Stack Overflow) نیز جزء یکی از پرطرفدارین زبان‌ها است.

حال سؤال این است که علت این محبوبیت چیست؟ چرا تولد بیست سالگی جاوا سر و صدا به پا کرده است؟ چه عاملی باعث می شود که یک زبان برنامه نویسی نسبت به سایر رقبا عمر بیشتری داشته باشد؟

در دنیایی که زبان‌های برنامه نویسی زیادی می‌آیند و می‌روند، یادگیری یک زبان برنامه نویسی با طول عمر زیاد، سرمایه گذاری محسوب می شود! برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید، افراد وقت و هزینه ی قابل توجهی را صرف می کنند و اگر زبانی که برای آن سرمایه‌گذاری کرده اند عمر زیادی نداشته باشد، وقت و منابع ایشان هدر رفته محسوب می شود.

زبان برنامه نویسی جاوا نیز همچون سایر زبان‌های برنامه نویسی،‌ کاربردهای مختلفی دارد و در بسترهای (platforms) مختلف قابل استفاده است؛ از طراحی نرم افزارهای کاربردی اندروید (android application) گرفته تا نرم افزارهای کاربردی تحت وب (web applications) و نرم افزارهای دسکتاپ (desktop). شاید یکی از دلایل کاربرد جاوا در بسترهای مختلف (multi-platform بودن)، تصاحب شرکت سان مایکرو سیستمز توسط غولی به نام اوراکل (Oracle) باشد. پس از آنکه اوراکل صاحب زبان برنامه نویسی جاوا شد، با اتخاذ برخی سیاست ها،‌ مدیران اوراکل توانستند نظر مساعد برخی از طرفداران جامعه ی متن باز (open source) را نیز به خود جلب کنند.

نظر شما چیست؟ آیا زبان برنامه نویسی جاوا با اقتدار ۳۰ سالگی خود را جشن خواهد گرفت یا زبان‌هایی همچون پایتون (Python)، سوئیفت (Swift) و غیره گوی سبقت را از این زبان خواهند ربود؟

 

منابع

[1] Google Trends

[2] Happy 20th Birthday, Java

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا