دانستنی‌ها

JUniversal، ابزاری برای توسعه ی نرم افزارهای کاربردی موبایل در بسترهای مختلف

JUniversal، ابزاری در حال توسعه توسط شرکت مایکروسافت (Microsoft) است که توسعه ی نرم افزارهای کاربردیِ (application) موبایل در بسترهای (Platform) مختلف را تسهیل می کند.

ایجادکنندگان نرم افزارهای کاربردی موبایل می توانند کد نرم افزار مورد توسعه را در هر یک از محیط های برنامه نویسیِ (Integrated Development Environment) مطلوب موجود برای زبان جاوا وارد نمایند و سپس با کمک این ابزار آن را به برنامه های متناظر برایبرگرفته از http://www.devbatch.com/cross-platform-frameworks/ سایر بسترها تبدیل کنند. به عنوان مثال می توان با تبدیل برنامه از زبان جاوا به زبان سی شارپ (C#) آن را برای تلفن های همراهی که از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کنند (Windows Phone) نیز توسعه داد. در [1] ادعا شده است که کد ترجمه شده توسط این ابزار قابلیت فهم بالایی دارد و تا حد زیادی مشابه با کدی است که برنامه نویس به زبان مقصد (مثلاً سی شارپ) نوشته باشد. علاوه بر این، استفاده کنندگان از این ابزار می توانند با بررسی نحوه ی ترجمه ی کد از دقت و صحت ترجمه اطمینان حاصل کنند. لازم به ذکر است که این ابزار Open Source است و امکان توسعه ی آن وجود دارد.
از جمله محدودیت های کنونی این ابزار می توان به این موارد اشاره کرد: عدم پشتیبانی از برخی زبان ها (و در نتیجه کاربردی نبودن برای برخی بسترها)، و نیاز به نوشتن کد مربوط به واسط کاربری (UI) توسط ایجادکنندگان.

 

منابع:

[1] http://juniversal.org
[2] http://www.infoworld.com

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. یعنی با جاوا برنامه بنویسیم و روی موبایلی که IOS یا ویندوز داره اجرا کنیم؟ درست فهمیدم؟

    1. بله، البته باید قبلش با استفاده از این ابزار کد شما به زبان مقصد مورد نظر ترجمه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا