اخبار

دوره آموزشی کد تمیز

جاواکاپ با توجه به رسالتی که برای خود می بیند قصد دارد در مورد دوره های آموزشی ( از جمله آموزش جاوا )  که مفید بوده و سطح کیفی تیم ها را هم از نظر کار تیمی و هم از نظر سطح فنی ارتقا می دهند، اطلاع رسانی کند.

یکی از این دوره ها دوره ی کد تمیز (یا اصطلاحاً Clean Code) است که اولین بار در دنیای نرم افزار توسط رابرت مارتین (Robert Martin) مطرح شد و امروزه همچنان یکی از پرطرفدار ترین دوره های مهندسی نرم افزار در دنیا شناخته می شود. مارتین جزء یکی از پایه گذاران فلسفه ی چابک (agile) است و همواره مفاهیمی که در طول سالیان مطرح کرده جزء مفاهیمی است که خط مشی و مسیر را برای مهندسان نرم افزار مشخص می کند.

آشنایی با کد تمیز و مفاهیم مرتبط برای مهندسان نرم افزار از این جهت مهم است که داشتن این دانش می تواند در نهایت منجر به تولید نرم افزارهای با کیفیت شود. نرم افزار با کیفیت همان حلقه ی گمشده در صنعت نرم افزار کشور ایران است که باعث شده نتوانیم در بازار جهانی درآمد قابل قبولی از نرم افزار داشته باشیم. علاوه بر مفاهیم مربوط به کد تمیز، مفاهیمی چون توسعه نرم فزار بر اساس آزمون(Test Driven Development) و مفهوم Refactoring نیز در این دوره آموزش داده خواهد شد که جزء مهمترین اصولی هستند که هر مهندس نرم افزار باید در مورد آنها اطلاعات جامع و دقیقی داشته باشد. این دو مقوله نیز ارتباط مستقیم با تولید نرم افزار با کیفیت دارند. لازم به ذکر است که در این دوره در مورد اصول طراحی نظیر اصول Solid و الگوهای طراحی صحبت خواهد شد؛ فهم این مطالب به طراحی صحیح و اصولی نرم افزار کمک خواهد کرد (نرم افزاری که بعد از تولید توان تغییر در برابر نیازهای مشتری را داشته باشد).

این دوره در تابستان امسال توسط پیمان دودانگه و در موسسه آموزشی لایتک (LAITEC: Learn All Information Technology) برگزار می شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. شک نکنید حلقه گمشده فعلی عدم درآمد قابل قبول جهانی، کد تمیز نیست. یه سری به کدهای دوستان هندی و چینی که درآمد خیلی قابل قبولی دارند بزنید ، عرض بنده را تصدیق می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا