دانستنی‌ها

بزرگان جاوا – Rock Stars

شناخت بزرگان پلتفرم جاوا و آشنایی با فعالیت‌ها و نظرات آنها می‌تواند باعث تسریع رشد حرفه‌ای شما شود. اگر می‌خواهید با بزرگ‌ترین کنفرانس جاوا و سخنرانان ادوار مختلف این کنفرانس با عنوان Java Rock Stars آشنا شوید، با ما همراه باشید.

قبلا در مقاله‌ای لیستی از بزرگان جاوا که مشهور به Java Champions هستند را معرفی کردیم. در این نوشته قصد داریم گروه دیگری از بزرگان جاوا را معرفی کنیم. این گروه از دل یک کنفرانس به وجود آمده است که ابتدا با این کنفرانس آشنا خواهیم شد.

کنفرانس JavaOne

کنفرانس JavaOne یک همایش سالیانه است که توسط شرکت اوراکل برای بحث در مورد تکنولوژی‌های جاوا برگزار می‌شود. عمدۀ شرکت‌کنندگان، برنامه‌نویسان جاوا هستند که در شهر سانفرانسیسکو از ایالت کالیفرنیا گرد‌هم می‌آیند. زمان تقریبی سه تا پنج روز و در ماه سپتامبر یا اکتبر است. نشست‌های فنی در موضوعات مختلف و بسیار متنوعی برگزار می شود.

در کنفرانس اخیر  بیشتر از 490 نشست تشکیل شد که در محور‌های زیر گروه بندی شده بودند:

 • Core Java Platform (87 Sessions)
 • Developer Community Day: Community (20 Sessions)
 • Developer Community Day: Developer Relations (6 Sessions)
 • Developer Community Day: NetBeans (7 Sessions)
 • Developer Community Day: User Groups (20 Sessions)
 • Emerging Languages (37 Sessions)
 • Java and Devices (26 Sessions)
 • Java Clients and User Interfaces (28 Sessions)
 • Java Community (8 Sessions)
 • Java Development Tools
 • Java, Cloud, and Server-Side Development (86 Sessions)
 • Oracle Code: Containers, Microservices, DevOps, Databases, APIs, and more (115 Sessions)

هنگام عصر برنامه‌هایی با عنوان BOF: Birds of Feather  برگزار می‌شود که نشست‌های دور‌همی و نسبتا غیر‌رسمی است و در آنها شرکت کنندگان با علایق مشترک روی جنبۀ  خاصی از جاوا متمرکز شده و به تبادل نظر می‌پردازند. هر سال بیش از چهل نشست به این شکل پیش‌بینی می‌شود.

 

نام‌های تجاری بزرگی مانند IBM ،ATLASSIAN و Microsoft اسپانسر این همایش هستند. علاوه بر بنگاه‌های مذکور، شرکت‌های بزرگی مانند O’Reilly Media Inc ،Eclipse Foundation و JetBrains  با برقراری غرفه‌هایی در نمایشگاه به ارائۀ آخرین محصولاتشان می‌پردازند.

جهت شرکت در  نشست‌های تخصصی و ارائه‌های اصلی کنفرانس مشخص‌شده با عنوان Keynote presentations، نمایشگاه‌ها و جمع‌های BOF، نیاز به ثبت نام و پرداخت هزینه است که در سال 2017 مبلغ آن 2050 دلار بوده است. ویدئوی برخی از ارائه‌های این کنفرانس را می‌توانید در سایت youtube مشاهده کنید، کانال Java یک لیست‌پخش به این کنفرانس اختصاص داده و هفتاد ویدئو از نشست‌های سال اخیر را در آن منتشر کرده است.

این کنفرانس در سال 1996 و توسط شرکت Sun MicroSystems بنیان‌گذاری شد. شرکت Sun در سال 2010 توسط اوراکل خریداری شد. پس از این جا‌به‌جایی، کنفرانس Java One همزمان با کنفرانس دیگرِ تحت حمایت شرکت، به نام  Oracle OpenWorld برگزار می‌شود که جامعۀ  مخاطب آن بیشتر مدیران آی‌تی، و افراد درگیر با کسب‌و‌کارها و محصولات دیگر اوراکل هستند. OpenWorld همزمان در شهر‌های دیگری مانند دهلی‌نو هند، سائوپائولو برزیل و شانگهای چین برگزار می‌شود. مقر اصلی کنفرانس نیز همانند JavaOne در شهر سانفرانسیسکو قرار دارد.

Java Rock Stars

بی شک سخنرانی در کنفرانس این چنینی مستلزم شناخت عمیق و گسترده از زبان جاوا، نوآوری و مهارت سخنوری در مباحث فنی است. لیست سخنرانان ویژۀ کنفرانس یا Featured Speakers، محل مناسبی برای شناخت افراد شاخص و دارای ایدۀ نو است. به عنوان مثال برای مشاهدۀ لیست سخنرانان ویژۀ کنفرانس سال 2017 می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

علاوه بر این، سایت اوراکل لیستی از سخنرانان دوازده سال اخیر را با عنوان «خانۀ مشاهیر بزرگان» منتشر کرده و آنها را با عبارات زیر معرفی نموده است:

«تهیه کنندگان لیست مشاهیر، سخنرانی‌های این بزرگان را به خاطر تولید نشست‌هایی با محتوای برجسته و توانایی عالی‌شان در سخنرانی ارج می‌نهد. کمیتۀ برنامۀ JavaOne از تعهد این بزرگان به جاوا تشکر می‌کند. همکاری این عزیزان باعث شده JavaOne به موقعیتی که هم‌اکنون در آن است دست یابد.»

“Bert Ertman in “Rock Stars Wall of Fame” and “Twitter

این لیست شامل بیش از 310 تن از سخنرانان همراه با عنوان ارائه(های) آنها در ادوار مختلف است. گروه مذکور با نام Java Rock Stars شناخته می‌شوند. می‌توانید به این لیست مراجعه کرده و عنوان سخنرانی راک استار‌های جاوا را بررسی کنید. اگر به موضوع سخنرانی‌شان علاقه مند شدید، در یوتیوب به دنبال ارائه بگردید و اگر با زمینۀ  کاری شما مرتبط است، وبلاگ یا صفحۀ شخصی فرد در شبکه‌های اجتماعی را دنبال کرده و از نظراتشان آگاه شوید. اگر مایلید، با این افراد تبادل نظر کنید و از این ارتباطات برای ارتقای علمی و کاری‌‌تان بهره ببرید.

منابع

صفحۀ ویکی‌پدیای کنفرانس

صفحۀ سوالات متداول در مورد Oracle OpenWorld

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام آقای حقوقی خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون
  به شخصه استفاده میکنم
  اگر امکان داره مطالبی در مورد معماری و مهندسی نرم افزار در جاوا مطالبی هم بذاریم
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا