دانستنی‌ها

برای تست خودکار برنامه‌های جاوا با چه ابزارهایی باید آشنایی داشته باشید؟

Selenium، Junit، Grinder و دیگر ابزارهای تست خودکار، چگونه کار می‌کنند؟ این مطلب یک راهنمای مبتنی بر ابزار برای انجام تست واحد، تست تجمیعی، تست بارگذاری و غیره است.

چه یک برنامه‎نویس حرفه‌ای جاوا باشید و چه کارآموز، تست کردن اپلیکیشن‌های جاوا از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که برنامه‌ شما دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که باید انجام دهد.

خوشبختانه ابزارهای تست خودکار زیادی برای جاوا وجود دارد. در واقع اینقدر زیاد که تشخیص اینکه از کدام ابزار باید استفاده کرد، دشوار می‌شود. برای حل این مشکل، در این مقاله در مورد برخی از مفیدترین ابزارهای تست خودکار جهت تست جنبه‌های مختلف برنامه، بحث می‌کنیم.

انواع ابزارهای تست جاوا

مهم است توجه کنیم که تمام ابزارهای تست برای یک هدف یکسان طراحی نشده‌اند و انواع مختلفی از تست‌های مرتبط با برنامه‌های جاوا وجود دارد:

  • تست واحد: به شما کمک می‌کند کدهایی که جدیدا نوشته شده‌اند را قبل از تجمیع با کد اصلی، بتوانید تست کنید.
  • تست تجمیعی: اطمینان حاصل می‌کند که کد جدید باعث بروز اشکال در قسمت‌های دیگر برنامه نمی‌شود.
  • تست عملکرد و تجربه کاربر: تایید می‌کند که برنامه شما به اندازه کافی پاسخگو، پایدار و کاربرپسند است.
  • تست امنیت: به تشخیص آسیب‌پذیری‌های امنتیتیِ موجود در برنامه کمک می‌کند.

(البته این لیست کامل نبوده و برای مثال شامل تست سیستم و تست پذیرش نیست. هر چند که این موارد با تست عملکرد و تجربه کاربر هم‌پوشانی دارند.)

برخی از ابزارهای تست خودکار جاوا تنها از یکی از انواع تست پشتیبانی می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها چند نوع مختلف را واقعا می‌توانند پشتیبانی کنند.

بهترین ابزارهای تست خودکار برای جاوا

GitHub نزدیک به 2000 مخزن دارد که نام آن‌ها شامل عبارت «تست جاوا» می‌شود. البته که همه‌ی آن‌ها لزوما ابزارهای متمایزی نیستند ولی به هر حال این عدد یک دیدی به ما می‌دهد که حدودا چند ابزار تست جاوا فقط در GitHub وجود دارد.

با این اوصاف، کدام ابزار را باید یاد بگیریم؟ در این مقاله یک راهنمای سریع برای آشنایی با ابزارهای ارزشمند تست جاوا ارایه می‌شود.

JUnit

همان‌طور که از نامش پیداست، JUnit یک ابزار تست است که برای انجام تست واحد طراحی شده است و احتمالا فراگیرترین ابزار تست برنامه‌های جاوا به شمار می‌رود. JUnit به تنهایی برای کاری فراتر از تست واحد، چندان مفید نیست. با این حال می‌توانید از آن در ترکیب با دیگر چارچوب‌های تست خودکار جهت خودکارسازی انواع دیگر تست مانند تست تجمیعی و تست پذیرش نیز استفاده کنید. حتی می‌توانید از JUnit در کنار Selenium هم استفاده کنید.

TestNG

TestNG یک ابزار تست همه‌منظوره برای برنامه‌های جاوا است و از انواع گوناگون تست مانند تست واحد، تست عملکرد، تست‌های تجمیعی و غیره پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، TestNG یک ابزار همه‌کاره است که برای تست برنامه‌های جاوای خود می‌توانید از آن بهره ببرید.

JTest

JTest یک ابزار تست جاوا است که حدودا 20 سال پیش ایجاد شده است. مانند TestNG برای پشتیبانی از مجموعه‌ای از انواع تست‌ها طراحی شده و یک ابزار مفید برای انجام انواع گوناگون تست خودکار است که بهتر است دم دست داشته باشید.

چیزی که به طور خاص JTest را جذاب می‌کند، ویزگی‌‌ها و خصوصیات تحلیل ایستای آن است. به کمک این ویژگی‌ها می‌توانید مشکلات عملکردی و آسیب‌پذیری‌های امنیتی که در برنامه‌تان وجود دارد را تشخیص دهید. تعداد کمی از ابزارهای همه‌کاره تست جاوا، این نوع از تست‌ها را پوشش می‌دهند.

The Grinder

Grinder یک چارچوب تست عملکرد و تست بارگذاری برای برنامه‌های جاواست. به کمک این ابزار می‌توان مطمئن شد که برنامه‌های جاوا می‌توانند ترافیکی که تیم استقرار به سمت آن‌ها می‌فرستد را هندل کنند. شما اسکریپت‌های تست را با پایتون می‌نویسید و همین امر Grinder را به یک ابزار تست ایده‌آل برای تست عملکرد تبدیل می‌کند.

Gatling

Gatling یک ابزار دیگر برای تست عملکرد برنامه‎های جاواست که از 1DSL برای اسکریپت‌های تست استفاده می‌کند. همین نکته، بزرگترین تفاوت بین Gatling و Grinder است. هم‌چنین Gatling گزارش‌های خلاصه‌ای از جزییات تست عملکرد ارایه می‌دهد. اگر شما کسی هستید که به داشتن داده‌های تحلیلیِ خلاصه‌شده در قالب تصاویر و نمودارها علاقه دارید، قطعا Gatling را دوست خواهید داشت.

Selenium

Selenium پراستفاده‌ترین ابزار برای تست واسط کاربری و تجربه کاربری است و از انجام تست به صورت مجازی بر روی هر یک از مرورگرهای اصلی وب و هم‌چنین بر روی لینوکس، مک و ویندوز پشتبانی می‌کند.

اصلی‌ترین محدودیت Selenium این است که برای تست برنامه‌های موبایل طراحی نشده است. برای این منظور، شما به ابزاری مانند Appium یا Selendroid که بر اساس Selenium هستند، نیاز خواهید داشت.

Mokito

برای تست برنامه‌های جدید جاوا به صورت کارا، معمولا به استفاده از قابلیت‌های بدل‌سازی2 نیاز خواهید داشت. بدل‌سازی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید منابع خارجی را شبیه‌سازی کنید و ببینید که آن‌ها چگونه با برنامه‌ شما تعامل می‌کنند. بنابراین می‌توانید برنامه‌تان را به صورتی که انگار در محیط دنیای واقعی در حال اجراست بدون نیاز به ایجاد محیط واقعی، تست کنید.

Mockito یکی از چارچوب‌های پیشگام جهت بدل‌سازی در تست برنامه‌های جاواست و اگر در کنار یک ابزار تست واحد مانند JUnit استفاده شود، نوشتن تست‌های خودکار جاوا بسیار سریع و آسان خواهد شد.

PowerMock

اگر می‌خواهید از مزیت‌های بدل‌سازی بهره ببرید اما Mackito را بیش از حد پیچیده یا محدودکننده می‌دانید، PowerMock می‌تواند به شما کمک کند. PowerMock یک چارچوب تست واحد برای جاواست که قابلیت‌های Mackito (و همچنین  EasyMock، یک ابزار دیگر بدل‌سازی) را گسترش می‌دهد. با استفاده از PowerMock می‌توانید کارهایی را انجام دهید که با Mackito نمی‌توانید. مانند بدل‌سازیِ متدهای استاتیک.

Arquilian

Arquilian یک ابزار کمتر شناخته‌شده‌ اما بسیار جالب برای تست خودکار برنامه‌های جاواست. هدف آن دادن امکان تست کردن بدون بدل‌سازی در مقیاس وسیع به توسعه‌دهندگان است.

در عوض، Arquilian به شما امکان نوشتن تست‌هایی که در محیط‌های زمان اجرای واقعی اجرا می‌شوند را می‌دهد. ایده این است که انعطاف‌پذیری و کارایی در کنار دقت برای تست‌هایی که در محیط‌های واقعی اجرا می‌شوند فراهم شود. این رویکرد ممکن است برای توسعه‌دهندگان قدیمی جاوا کمی غیرمعمول باشد ولی قطعا ارزشمند است.

لیست بالا به هیچ وجه دقیق نیست. ابزارهای تست خودکار بسیار زیادی برای جاوا وجود دارد و قطعا بهترین ابزار برای شما بستگی به نیازها و ترجیحاتتان دارد. اما همیشه خوب است که با برخی از دم‌دست‌ترین ابزارها برای انواع مختلف تست برنامه‌های جاوا آشنا باشید.

1 Domain Specific Language

2 Mocking

3 Real Time

منبع:

https://www.theserverside.com/feature/Why-you-need-to-learn-these-automated-testing-tools-for-Java

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا