دانستنی‌ها

نظرسنجی Stack Overflow نشان می‌دهد تقریبا نیمی از توسعه‌دهندگان خود برنامه‌نویسی را آموخته‌اند.

در فوریه سال ۲۰۱۵ نظرسنجی در Stack Overflow انجام گرفته که بر اساس آن جاوا کماکان برترین زبان برنامه‌نویسی سمت سرور است.


تحصیلات دانشگاهی در علوم کامپیوتر به طور قطع برای سرعت بخشیدن به توسعه نرم‌افزار نیاز نیست. نظرسنجی انجام گرفته در فوریه ۲۰۱۵ در Stack Overflow در بین ۲۶۰۰۰ شخص از ۱۵۷ کشور نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از توسعه‌دهندگان هیچ وقت مدرک دانشگاهی نداشته‌اند.

نظرسنجی Stack Overflow نشان می‌دهد ۴۱.۸ درصد از پاسخ‌دهندگان خود را “خود-آموخته” معرفی کرده‌اند، ۳۷.۷ درصد لیسانس علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط داشتند و ۱۸.۴ درصد دیگر فوق لیسانس داشتند. ۳۶.۷ درصد در حین کار آموزش لازم را دیده‌اند و ۱۷.۸ درصد از کلاس‌های آنلاین استفاده کرده‌اند.

از ۲۶۰۸۶ شرکت کننده، ۶۸۰۰ نفر از آن‌ها به عنوان توسعه‌دهندگان همه جانبه، ۱۹۰۰ نفر توسعه‌دهندگان موبایل، ۱۲۰۰ نفر توسعه‌دهندگان front-end و ۱۲۰۰۰ نفر موارد دیگر مطرح کرده‌اند. (۲ نفر نیز گفته‌اند کشاورز هستند!)

بر اساس این گزارش تکنولوژی‌هایی که بیشتر ارجاع داده شده‌اند جاوااسکریپت، SQL، جاوا، C# و PHP هستند و جاوااسکریپت (Node.js و AngularJS) پراستفاده‌ترین زبان برنامه‌نویسی بوده است و جاوا کماکان زبان شماره یک برنامه برنامه‌نویسی سمت سرور و پرتکرار ترین برچسب در Stack Overflow است.

حوزه برنامه‌نویسی به سرعت در حال رشد است. در آمریکا ۴۰ درصد پزشکان بیش از ده سال سابقه کار حرفه‌ای دارند اما بر خلاف آن تنها در حدود ۲۵ درصد توسعه‌دهندگان جهان بیش از ده سال سابقه کد زدن دارند. بیشتر این توسعه‌دهندگان کهنه‌کار احتمالا به طور حرفه‌ای کمتر از این مقدار هم کار کرده‌اند.

در اطلاعات دیگری که از این نظرسنجی به دست آمده است این است که متوسط سن توسعه‌دهندگان ۲۸.۹ سال است. متوسط سن توسعه‌دهندگان در آمریکا ۳۱.۶ و در هند ۲۵ سال است. در آمار دیگری که با توجه به پوشش رسانه‌ای بسیار بر کمبود زنان در تکنولوژی، دیگر جای تعجب ندارد گفته شده که ۹۲.۱ درصد پاسخ‌دهندگان مرد بوده‌اند.

در بحث پاداش که مطرح می‌شود در آمریکا Objective-C با ۹۸۹۲۹ دلار حقوق سالانه در صدر لیست قرار دارد و به دنبال آن Node.js (۹۶۵۳۹ دلار)، C# (۹۴۲۸۰ دلار)، C++ (۹۱۳۷۹دلار) و SQL (۹۱۴۳۱دلار) قرار دارند.

Stack Overflow پی برده است که برنامه‌نویسی برای بیشتر افراد یک کار از روی علاقه است. ۷۰ درصد پاسخ‌دهندگان گزارش داده‌اند که در هفته ۲ ساعت یا بیشتر را به عنوان سرگرمی یا کار روی پروژه‌های متن‌باز صرف برنامه‌نویسی می‌کنند. ۲۰ درصد پاسخ‌دهندگان بیش از ۱۰ ساعت در هفته را خارج از شغل خود مشغول برنامه‌نویسی هستند. یک توسعه‌دهنده متوسط ۷ ساعت از هفته را صرف برنامه‌نویسی می‌کند.

در این گزارش آمده است که ۳۶ درصد توسعه‌دهندگان شغل خود را بسیار دوست دارند در حالیکه ۴۰.۴ درصد تقریبا راضی هستند و تنها ۱.۹ درصد از کار خود بیزارند.

این نظرسنجی امسال نیز برگزار گردیده است که هنوز نتایج آن منتشر نشده‌ است.

منبع:

http://www.javaworld.com/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا