دانستنی‌ها

درباره «تکنولوژی رادار»

شرکت ToughtWorksهر شش ماه یک بار گزارشی از وضعیت و اهمیت مفاهیم و ابزارهای مختلف مطرح در مهندسی نرم‌افزار را ارائه می کند.

کمتر فعالی در زمینه مهندس نرم افزار مارتین فاولر نظریه پرداز محبوب این حوزه را نمی شناسد. شرکتThoughtWorks  هر شش ماه یک بار با محوریت مارتین فاولر اقدام به انتشار گزارشی تحت عنوان Technology Radar  می کند.

علاوه بر اعضای اصلی تیم تکنولوژی رادار که حداکثر 20 نفر می باشند، تعدادی از افراد خبره در زمینه تکنولوژی نیز در انتشار این گزارش همکاری می کنند. این گروه که به گروه TAB[1]مشهور هستند دوبار در سال به صورت حضوری پیرامون تجربیات خود در زمینه تکنولوژی های روز دنیا به بحث و گفتگو می پردازند.

گزارش های منتشر شده این گروه در قالب یک صفحه دایره ای شکل مانند رادار می باشد که از چهار ربع دایره و تعدادی حلقه متحدالمرکز تشکیل شده است. این تقسیم بندی باعث می شود که هر تکنولوژی به صورت یک نقطه در یک حلقه و ربع دایره در این صفحه قرار گیرد.

ربع های دایره نشان دهنده چهار دسته مختلف زبان های برنامه نویسی، ابزارها[2]، سکوها [3]و تکنیک ها و حلقه ها نشان دهنده چرخه حیات این تکنولوژی ها می باشدکه در زیر به آن ها اشاره شده است:

1)      Adopt:

تکنولوژی های موجود در این حلقه نشان می دهد که درحال حاضر پتانسیل استفاده از آن ها وجود دارد، لذا گروه Radarپیشنهاد می کند که متناسب با پروژه از این تکنولوژی ها استفاده شود.

2)      Trial:

طبق بررسی های این گروه، پتانسیل استفاده از تکنولوژی های موجود در این حلقه کمتر از حلقه Adoptمی باشد بنابراین پیشنهاد می شود که این تکنولوژی ها در ابتدا به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرند تا اینکه شما تصمیم بگیرید که آیا از این تکنولوژی در نسخه نهایی محصول خود استفاده کنید یا خبر.

3)       Asses :

در هنگام انتخاب تکنولوژی بایستی نیم نگاهی به این تکنولوژی های موجود در این حلقه داشت، اما این امر به این معنی نیست که لزوما مورد آزمایش قرار گیرند مگر اینکه در موردی خاص یکی از آن ها برای محصول شما مناسب باشد.

4)      Hold

طبق نظر این گروه، هنوز پتانسیل استفاده از تکنولوژی های  این حلقه وجود ندارد و یا به دلایل فنی نباید مورد استفاده قرار بگیرند.[1] Technology Advisory Board

[2] Tools

[3] Platform

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا