تبادل‌نظر

شما هم حق زندگی کردن دارید!

معمولا در کار توسعه نرم‌افزار، فشاری روی توسعه‌دهندگان هست که خارج از ساعات کاری هم کد بزنند. برخی افراد شور و اشتیاق خیلی زیادی به کدنویسی دارند، اما برخی دیگر اینگونه نیستند و خوشحال‎ترند اگر در اوقات فراغتشان کدنویسی نکنند. هیچ اشکالی هم ندارد.

گروه‌های کاری و علمی، پروژه‌های فرعی، آزمون‌های کدنویسی، طراحی و ساخت وب‌سایت‌های برای دوستان و آشنایان. همه این‌ها شما را به این سمت سوق می‌دهند که خارج از ساعات کاری باز هم کدنویسی کنید.

افزایش مهارت‌های کدنویسی، زمان‌بر است، نیاز به تلاش، نظم و از خودگذشتگی دارد. اما آیا واقعا امری ضروری است؟ تصمیمش با شماست.

منبع: Quora

سوال: من یک توسعه‌دهنده هستم. اما فقط در محل کارم کد می‌زنم. اشکالی داره؟

پاسخ: بستگی به اهدافت داره. اگر هدفت صرفا کسب درآمده ساده‌ست، کافیه فقط در محل کارت کد بزنی. اما اگر می‌خوای در کارت پیشرفت کنی و درآمد بالاتری داشته باشی که سال‌ها ازش لذت ببری، احتمالا باید استراتژیت رو تغییر بدی.

شکی در اهمیت بالای هدف‌گذاری نیست. چرا که به شما کمک می‌کند برای دستیابی به چیزی که مد نظرتان هست، روندتان را زیر نظر داشته باشید. اما باید بدانید که «بهترین کدنویس» بودن، هدف همه نیست و اجباری نیست که هدف شما هم باشد.

اغلب افراد برای حفظ رقابت و بهترین بودن در بین همکاران و دوستانشان، تحت فشار قرار می‌گیرند تا خارج از ساعات کاری هم کدنویسی کنند. اگر کسی یا چیزی باعث می‌شود که چنین احساسی داشته باشید، به خودتان یادآوری کنید که هیچ ایرادی ندارد فقط در ساعت کاری کد بزنید. حتما شنیده‌اید که می‌گویند که کار بیش از حد، مقدار و کیفیت خروجی را کاهش می‌دهد.

منبع: Quora

سوال: به عنوان یک توسعه‌دهنده، چطور می‌تونم زندگیم رو متعادل نگه دارم؟

پاسخ: اولین قدم در حفظ تعادل کار و زندگی، داشتن چشم‌انداز صحیح است.

  • کار کردن زیاد باعث کاهش خروجی می‌شه. 60 ساعت کار در هفته با سه تا 20 ساعت کار در هفته یکی نیست. در پایان یک روز کاریِ 12 ساعته، ذهن تحلیل می‌ره و نرخ کارهای انجام‌شده‌تون کاهش پیدا می‌کنه. در چهار ساعت آخر، احتمالا فقط 10 تا 50% بازدهی دارید. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حتی اگر 50% هم بازدهی داشته باشید، برای داشتن 25% بهره‌وری بیشتر، 50% زمان بیشتری دارید صرف می‌کنید. (در 10% مواقع، برای داشتن تنها 5% بهره‌وری بیشتر، 50% زمان بیشتری صرف می‌کنید). البته که آدم با آدم فرق می‌کنه اما اکثرا …

بسیاری از توسعه‌دهنده‌ها از فن Pomodoro استفاده می‌کنند و با استفاده از این تکنیک، قادرند در یک بازه زمانی طولانی کدنویسی کنند و در عین حال، کیفیت بسیار بالاتری در کارشان داشته باشند.

طبق پیشنهاد MIT، بهتر است برای حفظ سلامت ذهنی و روانی و استراحت دادن به مغز، در حین کار به خودتان استراحت دهید. استراحت منظم باعث افزایش بهره‌وری شما شده و کیفیت کارتان را به سطح استاندارد بالاتری ارتقا می‌دهد.

منبع: HackerNews

خلاصه که هیچ اشکالی ندارد خارج از کارتان، برای خودتان زندگی دیگری داشته باشید. بسیاری از افراد، مطابق با اهداف و علاقه‌مندی‌هایشان، برنامه‌ریزی کرده و زندگی‌شان را پیش می‌برند. مهم این است که به خودتان یادآور شوید این اهداف و علاقه‌مندی‌ها ممکن است شامل کدنویسی باشند یا نباشند.

نظر شما چیست؟ آیا هر کس که به کدنویسی علاقه‌مند است و در این زمینه فعالیتی می‌کند، آیا باید تمام زندگی‌اش را وقف کار و پیشرفتش در این زمینه بکند؟

منبع

.

.

.

با ما همراه باشید

آدرس کانال تلگرام: JavaCupIR@

آدرس اکانت توییتر: JavaCupIR@

آدرس صفحه اینستاگرام: javacup.ir

آدرس گروه لینکدین: Iranian Java Developers

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. آدم باید در طول روز پای کد شهید شه. ساعت ۵ بره تفریح و باچگا و چرخ‌زدن. هر کسی که تا ساعت ۹ شب می‌مونه دلیل بر این نیست که کارش خوبه. شاید بازدهیش خوب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا