اخبار

گوگل کدهای جاوای اوراکل را از اندروید N حذف خواهد کرد

 گوگل تصمیم به استفاده از کتابخانه‌های متن‌باز OpenJDK در انتشار نسخه‌ بعدی اندروید خود گرفته است.

 

گوگل تایید کرد که دیگر از APIهای اختصاصی جاوای اوراکل در نسخه‌های آتی اندروید استفاده نخواهد کرد. به جای آن از OpenJDK که نسخه‌ی متن باز JDK اوراکل است استفاده می‌کند. در حالیکه ممکن است بگویید “چه اهمیتی دارد؟” اما گوگل پاسخ می‌دهد که این تغییر توسعه‌ برنامه‌های کاربردی را با ساختن یک مجموعه کدهای رایج برای جاوا راحت‌تر می‌کند. سخت است که بپذیریم این تغییر عظیم که بیش از ۸۹۰۰ فایل را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دعوای حقوقی گوگل با اوراکل مربوط نیست. این دعوا، بسته به آن که چگونه حل و فصل می‌شود، می‌تواند توسعه برنامه‌های اندروید و کد‌نویسی برای آن‌ها را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد.

دعوای اوراکل و گوگل با شکایت اوراکل از گوگل به دلیل نقض کپی رایت در سال ۲۰۱۰ با این ادعا که گوگل به طرز نامناسبی از API جاوا استفاده کرده است شروع شد. گوگل نیز پاسخ ‌داد که APIهای مورد بحث برای تغییر و نوآوری در نرم‌افزار لازم و ضروری هستند و نمی‌توانند مشمول کپی رایت باشند. در سال ۲۰۱۲ هیئتی از داوران رای دادند که گوگل تجاوزی به حق کپی رایت اوراکل نداشته است اما دادگاه فدرال تصمیم خود را در سال ۲۰۱۴ تغییر داد. دادگاه عالی ایالات متحده نمی‌خواست درگیر این موضوع شود و آن‌ را به دادگاه پایین‌تری که هم‌اکنون پرونده در آن درجریان است فرستاد.

کاربران پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا گوگل و اوراکل بیرون از دادگاه به تفاهم رسیده‌اند. هرچند گوگل گفته است که دعوای قانونی کماکان در جریان است. در مورد اینکه این تغییر چه تاثیری روی ما و شما دارد باید گفت که کد جدید کار را برای توسعه‌دهندگان اندروید N ساده‌تر خواهد کرد که ممکن است منجر به برنامه‌‌های بهتر و آپدیت‌های سریع‌تر شود. اما تصمیمات آتی دادگاه می‌تواند تاثیرات وسیع‌تری داشته باشد. اگر به این نتیجه برسند که API‌های گفته شده جاوا ممکن است کپی رایت داشته باشند دعوای بر سر پتنت را پیچیده‌تر خواهد کرد و احتمالا گوگل مجبور به پرداخت غرامت سنگین به اوراکل خواهد شد.

منابع:

http://www.extremetech.com/

http://venturebeat.com/

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با پیشرفت جاوا، امیدوارم دوباره جاوا، جایگزین اندروید و دیگر سیستم عاملهای موبایل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا