دانستنی‌ها

چارچوب spring جاوا یک رقیب جدید پیدا می‌کند

Datamill چارچوب متن‌بازی که از جاوا ۸ و لامبدا قدرت می‌گیرد، برنامه‌نویسی تابعی را به توسعه وب مبتنی بر جاوا آورده است.

به عنوان یک جایگزین برای چارچوب مشهور Spring، چارچوب Datamill از سبک تعاملی تابعی(functional reactive) که کتابخانه RxJava در فراهم کرده‌است، استفاده می‌کند. RxJava کتابخانه‌ای است که برای ایجاد برنامه‌های مبتنی بر رویداد به کار می‌رود و از ماشین مجازی جاوا بهره می‌گیرد.

با استفاده از Datamill، توسعه دهندگان می‌توانند نحوه جریان داده و اصلاح داده را در برنامه‌های کاربردی مشخص کنند. ” برخلاف سایر چارچوب‌های مدرن جاوا، این چارچوب می‌تواند جریان داده و تفییر آن داده را در برنامه‌ کاربردیتان بسیار واضح نماید”

به خاطر بیاورید ساعاتی که لازم بود در کد Spring دقیق شوید تا تشخیص دهید یک کاری را چگونه باید انجام دهید. این کار برای خیلی از افراد تیم قابل تحمل نبود و همه هم نمی‌توانستند در استفاده از این چارچوب متخصص شوند. از این لحاظ برای بسیاری از افراد تمایل به تمرکز روی چارچوب جدید Datamill شکل می‌گیرد.

Datamill هنوز در مراحل ابتدایی توسعه به سر می‌برد و در حال حاضر برای نوشتن سرویس‌های HTTP که json برمی‌گردانند و توسط یک پایگاه داده MySQL پشتیبانی می‌شوند بسیار مناسب است. این چارچوب کنترل سطح پایینی روی شکل جواب‌ها در اختیار قرار می‌دهد بنابراین اگر می‌خواهید سرویس خود را RESTful کنید، لازم است خودتان به یک سری دستورالعمل‌های جدی پایبند باشید و هیچ‌کاری در سطح چارچوب برای RESTful کردن سرویس صورت نمی‌گیرد.

برخلاف JavaEE که شما باید نگران پیکربندی یک servlet container یا یک سرور کاربردی باشید، در این چارچوب روی زمان شروع سرور هم کنترل دارید. این مساله ساختن یک Docker container برای سرور را ساده می‌سازد و توسعه‌دهندگان می‌توانند یک JAR قابل اجرا را با استفاده از Maven بسته بندی کرده و آن را در یک standalone container جاوا قرار دهند.

منبع:

http://www.infoworld.com/

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. واقعا آدم متعجب میشه از این خبر. اسپرینگ تو ورژن ۵ تا چند ماه آینده از reactive پشتیبانی میکنه.
    این فریم ورک برای رقابت با اسپرینگ خیلی خیلی کوچیکه!!

    1. نویسنده ی مطلب احتمالا از پلن نسخه ی بعدی Spring(با توجه به پاراگراف 1 و 2) و حتی وجود Spring boot (پاراگراف آخر) اطلاعی ندارن که همچین مطلبی رو نوشتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا