دانستنی‌ها

چارچوب Jooby توسعه وب جاوا را ساده می‌کند

وقتی بحث توسعه وب می‌شود چارچوب Sinatra در Ruby و Express.js در Node.js مطرح بودند و هم‌اکنون جاوا نیز از چارچوب وب Jooby بهره می‌برد.

jooby

چارچوب Jooby که توسط توسعه‌دهنده Edgar Espina ساخته شده است توسعه‌ی برنامه‌ها به صورت ماژولار و بی‌وضعیت(staleless) و با بهره‌مندی از سرور‌های NIO (non-blocking IO) شامل Netty، Jetty یا Undertow را ممکن می‌سازد.

به گفته Espina هدف اصلی Jooby سادگی است. “هرچند زبان جاوا یک زبان ساده و راحت برای یادگیری به حساب می‌آید اما ساخت برنامه‌های تحت وب در جاوا همواره یک چالش بوده است. انجمن جاوا برای ساده‌سازی توسعه برنامه های وب فعالیت‌های زیادی انجام دادند اما کماکان زحمتی که برای طراحی برنامه وب در جاوا نیاز است با Ruby و Node قابل مقایسه نیست. Jooby برای پر کردن این فاصله و ساده کردن فرآیند توسعه وب ساخته شده است. “

در هسته Jooby ماژول‌ها قرار دارند که برای در اختیار قرار دادن قابلیت‌ها از کتابخانه‌های خارجی ساخته‌ شده‌اند. این هسته‌ها سطح جدید از انتزاع را به وجود نمی آورند و کامپوننت‌های کتابخانه‌ها را همانگونه که هستند نشان می‌دهند.

Jooby برای ویژگی‌های معمول مثل دسترسی به پایگاه داده، ایمیل و احراز هویت پیش فرض‌هایی در اختیار قرار می‌دهد. همین مساله کار را برای تازه‌کارها راحت کرده و افراد با تجربه هم با ترکیب و تنظیم ماژول‌ها می‌توانند به تنظیمات مورد نظر خود دست یابند. به علاوه بدون وضعیت (stateless) بودن Jooby باعث می‌شود بدون زحمت زیاد برنامه قابلیت scale شدن داشته باشد.

این فریم ورک دو ماژول برنامه‌نویسی دارد. یکی از آن‌ها برنامه‌نویسی اسکریپتی است که توسعه‌دهندگان برنامه‌‌ها را در یک فایل تعریف کرده و می‌نویسند. برای برنامه‌های پیچیده Jooby از MVC پشتیبانی می‌کند.

این چارچوب حدود ۱۸ ماه است که مطرح شده است و نسخه ۱.۰.۰ رسمی آن برای ابتدای همین سال منتشر برنامه‌ریزی شده است. این پروژه قصد دارد پشتیبانی از سایر زبان‌های JVM و جاوا اسکریپت را در دستور کار خود قرار دهد.

منابع:

http://www.infoworld.com/

http://jooby.org

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا