اخبار

JavaOne، بزرگترین اجتماع توسعه‌دهندگان جاوا

سانفرانسیسکو، ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵، افتتاحیه JavaOne، بزرگترین اجتماع توسعه‌دهندگان نرم‌افزار که از جاوا استفاده می‌کنند برگزار شد. در این کنفرانس به مناسبت ۲۰امین سالگرد زبان جاوا و رشد فوق‌العاده آن در دو دهه اخیر جشن گرفتند و ویژگی‌های آینده زبان جاوا و اکوسیستم آن را مورد تاکید قرار دادند.

 

مدیران و نمایندگان اوراکل مرتبط با سایر تکنولوژی‌ها، موفقیت بی‌همتای جاوا را این‌چنین توصیف کردند: باتوجه به شاخص TIOBE، بیست سال بعد از انتشار، جاوا کماکان رتبه یک محبوبیت را دارد و توسط بیش از ۱۰ میلیون توسعه‌دهنده استفاده می‌شود.
George Saab معاون توسعه نرم‌افزار در گروه جاوای اوراکل، اشاره کرد که علاوه بر گسترش استفاده از جاوا، این پلتفورم موفقیت خود را مدیون جامعه چالاک توسعه‌دهندگان است. آمارهای منتشر شده گسترش ۱۰۴ درصدی گروه توسعه‌دهندگان جاوا از سال ۲۰۱۰، همزمان با مشارکت در توسعه جاوا با تعامل با منابع متن باز آن نشان می‌دهد.
برخی دیگر از نکات کلیدی ذکر شده در این کنفرانس در زیر آمده است.
— پایداری جاوا باعث شده است که بتواند در زمینه‌های مختلفی به کار گرفته شود. Java EE برای برنامه‌های شرکت‌های بزرگ، Java SE برای استفاده شخصی و Java ME که در دستگاه‌هایی مانند پرینترها و دستگاه‌های کپی استفاده می‌شود.
— بیشترین جذابیت Java ME در استفاده در وسایلی است که IoT (Internet Of Things)i را تشکیل می‌دهند. به دلیل حضور پررنگ جاوا در وسایل IoT از گذشته تا به حال می‌توان پیش‌بینی کرد میلیاردها دستگاه از جاوا استفاده خواهند کرد.
— جاوا در cloud اجرا می‌شود. Shaun Smith، مدیرتولید ارشد اوراکل به دو سرویس cloud مورد علاقه توسعه‌دهندگان اشاره کرد. Java SE Cloud Service و Oracle Developer Cloud Service. دومی ساختن یک DevOps اتوماتیک را با فراهم کردن ابزارهایی برای مدیریت کد، یکپارچه سازی پیوسته، دنبال‌کردن خطا‌ها، بسته‌بندی و استقرار تسهیل می‌کند.

در این کنفرانس تاکید شد که مشابه نسخه‌های اخیر، اوراکل برنامه‌هایی برای اضافه کردن ویژگی‌های جدید به جاوا ۹ در سال ۲۰۱۶ دارد. Mark Reinhold معمار اصلی گروه پلتفورم جاوا در اوراکل، نیاز به یک نوآوری بزرگ در جاوا ۹ را مطرح کرد که همان ماژولاریتی است. از منافع اصلی آن توانایی مدیریت ساده نرم‌افزارها با مقیاس بزرگ که به تعداد زیادی کامپوننت و کتابخانه نیاز دارند می‌باشد.

— Brian Goetz، معمار زبان جاوا در اوراکل، نوآوری‌های نسخه ۹ جاوا را این‌چنین توصیف می‌کند: Project Valhalla که نوع‌داده‌های مقداری را فراهم می‌کنند که آن یک روش نگهداری داده‌ها در حافظه است که مصرف کمتر حافظه و دسترسی سریع‌تر را در بردارد و Project Panama که تعاملات بین برنامه‌های جاوا و برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های دیگر مانند C و C++i را فراهم می‌کند.
Scott McNealy مدیرعامل شرکت Sun، همان شرکتی که جاوا از آن متولد شد نیز به مشارکت جامعه گسترده جاوا و محبوبیت چشمگیر آن اشاره کرد و ساخت JCP را به عنوان “بزرگترین نوآوری تاکنون” برشمرد.


شما نیز اگر نتوانستید در کنفرانس حضور به هم رسانید یا به طور زنده ویدئوهای آن را تماشا کنید، می‌توانید از وب‌سایت کنفرانس اخبار و ارائه‌های مورد علاقه خود را مشاهده کنید. این کنفرانس در ۲۹ اکتبر به اتمام رسید.

منابع:

http://www.marketwatch.com/story/javaone-2015-keynote-highlights-javas-leadership-among-programming-languages-and-growth-of-java-community-2015-10-26

https://www.oracle.com/javaone/index.html

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا