اخبار

جاوا کماکان محبوب‌ترین زبان‌ برنامه‌نویسی

TIOBE ، شرکت سنجش کیفیت نرم‌افزار، در بررسی خود در ماه سپتامبر زبان جاوا را مجددا به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی اعلام کرده است.

در ادامه لیست‌، بعد از جاوا، سی، سی++، سی شارپ و پایتون به ترتیب قرار گرفته‌اند.
از همین ماه این شرکت الگوریتم محاسبه محبوبیت را بهبود داده است. تغییر اصلی الگوریتم جدید در روش حذف داده‌های پرت از نتایج است. الگوریتم قبلی به تعداد داده‌های پرت به ازای هر موتور جستجو تمرکز داشت به این صورت که اگر موتور جستجویی تعداد زیادی داده‌ پرت داشت صلاحیت خود را برای شرکت در محاسبات از دست می‌داد ولی از این ماه‌ داده‌های پرت به صورت مجزا از موتورهای جستجو حذف خواهند شد. هر چند با این تغییر نتایج تغییرات قابل توجهی نداشته است و جاوا در این ماه نیز کماکان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی است.
شاخص انجمن برنامه‌نویسی TIOBE نشان‌دهنده میزان محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی است. این شاخص یک بار در هر ماه به‌روز می‌شود. رتبه‌بندی بر اساس تعداد متخصصان در جهان، درس‌ها و فروشندگان شخص ثالث می‌باشد. موتورهای جستجوی محبوب مانند Google، Yahoo، Bing، Wikipedia، Amazon و Baidu محاسبه میزان محبوبیت را انجام می‌دهند. البته این شاخص به هیچ عنوان نشان‌دهنده زبانی که بیشترین تعداد خط کد را دارد یا زبانی که برای برنامه‌نویسی بهترین است نمی‌باشد. از این شاخص برای بررسی این که آیا مهارت‌های برنامه‌نویسی شما به روز است یا اینکه آیا زبان ‌برنامه‌نویسی انتخاب شده برای ساخت سیستم نرم‌افزاری جدید مناسب است، استفاده خواهد شد.

منبع:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا