اخبار

کشمکش جدید اوراکل و گوگل بر سر جاوا و اندروید

در یک درگیری جدید حقوقی بین اوراکل و گوگل، اوراکل ادعا کرده که گوگل بازار جاوا را «خراب» کرده است. اوراکل می‌گوید موفقیت اندروید، امکان استفاده از جاوا در بازار را تهدید کرده است. این شکایت ظاهراً جدی‌تر و گسترده‌تر از از شکایت قبلی اوراکل در سال 2010 است.

 

 

بله، متأسفانه این خبر صحت دارد. اوراکل دوباره شکایت از گوگل را به جریان انداخته است. اوراکل، گوگل را به خاطر سیستم‌عامل اندروید به نقض کپی‌رایت متهم کرده و ادعا کرده که گوگل «بازار جاوا را خراب کرده است». اواخر ماه گذشته میلادی، ارواکل شکایتش بابت اندروید را گسترش داد و ابعاد جدیدی از این دعوای حقوقی برملا شد. شکایت جدید اوراکل که به تازگی به دادگاهی در سانفرانسیسکو تقدیم شده، شش نسخه اخیر اندروید را شامل می‌شود: Gingerbread، Honeycomb، Ice Cream Sandwich، Jelly Bean، Kit Kat و Lollipop. این شش نسخه از زمان طرح شکایت قبلی اوراکل از گوگل در سال 2010 ارائه شده‌اند.

ادعای اوراکل این است: «همانند نسخه‌های قبلی اندروید، در این شش نسخه جدید هم نه تنها هزاران خط از متن برنامه‌های پلتفرم جاوا کپی شده است، بلکه سازمان و ساختار این پلتفرم هم کپی شده است» و «این کپی، مثل گذشته قوانین کپی‌رایت را نقض می‌کند.»

اوراکل همچنین متذکر می‌شود که اندروید از گوشی‌های تلفن هوشمند فراتر رفته است و و ابزارهایی مانند تلویزیون‌ها، خودروها، وسایل خانگی و ابزارهای پوشیدنی را نیز پشتیبانی می‌کند و در نتیجه، بخشی از کسب و کار اوراکل که مبتنی بر جاوا است، صدمه دیده است.
همچنین، اوراکل مدعی شده است: «اندروید در سالهای اخیر از 37 بسته جاوا (Java API packages) بدون اجازه استفاده کرده است و در نتیجه امکان استفاده از جاوا به عنوان سیستم‌عامل دستگاههای موبایل به طرز برگشت‌ناپذیری تخریب شده است.»

و اما سابقه این دعوای حقوقی هم فراز و فرود بسياری داشته است: در سال 2010 ، اوراکل با طرح شکایت از گوگل این بازی را شروع کرد. در سال 2012 ابتدا دادگاه گوگل را محکوم کرد، ولی کمی بعد، حکم قاضی تغییر کرد و اعلام شد که «واسط برنامه نویسی جاوای اوراکل، فاقد شرايط لازم برای حمایت قانون کپی‌رایت است». پس از این رأی، اوراکل شکایت را به دادگاهی عالی‌رتبه‌تر برد، جایی که رأی به نفع اوراکل داد و اعلام کرد که «برنامه‌های موردنظر تحت پوشش قانون کپی‌رایت قرار می‌گیرند». سپس گوگل سعی کرد این دعوا را به عالی‌ترین مرجع رسیدگی، یعنی دیوان عالی ایالات متحده ببرد، که البته این دیوان بررسی این موضوع را نپذیرفت.

حال، اوراکل به دنبال محکوم کردن گوگل و همچنین دریافت خسارت و غرامت است. البته هر دو شرکت نیز از اظهارنظر در فضای عمومی در این زمینه پرهیز می‌کنند. باید دید نتیجه این کشمکش حقوقی چه می‌شود. شاید هم اتفاق مهم‌تر، واکنش گوگل باشد. آیا گوگل همچنان بر استفاده از جاوا پافشاری خواهد کرد؟

 

 منابع خبری:

http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2422114/oracle-claims-google-has-used-android-to-destroy-the-java-market

http://www.computerworld.com/article/2970944/android/oracle-google-has-destroyed-the-market-for-java.html

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. اراکل که کلا گند زده به اعتبار جاوا با این کاراش.
    گوگل احمق اون موقع که سان خودفروشی می کرد نیومد بخره بعد الان هر چی بکشه حقشه.
    اراکل جاوا رو نابود می کنه.

    1. شما در حدی نیستی که بخوای در مورد قولای نرم افزاری آمریکا نظر بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا