اخبار

اوراکل به دنبال دریافت ۹.۳ میلیارد دلار غرامت از گوگل است.

اوراکل به دنبال دریافت ۹.۳ میلیارد دلار غرامت از گوگل در دعوای قضایی خود با این شرکت به دلیل نقض کپی رایت در استفاده از جاوا در اندروید است.


در توضیح مختصر این دعوای حقوقی باید گفت که گوگل یک محیط برای اندروید به اسم Dalvic توسعه داده است که خود با جاوا سازگار است اما به طور مستقل توسط گوگل بدون استفاده از هیچ کد واقعی از اوراکل، توسعه داده شده است.

گوگل با شرکت Sun و بعد از آن اوراکل در مورد مجوز(licence) اندروید وارد بحث می‌شود که هیچ توافقی تا سال ۲۰۱۰ حاصل نشده و اوراکل تصمیم به شکایت می‌گیرد.

اوراکل ۶ سال پیش از گوگل شکایت کرده است و ادعا می‌کند که این غول دنیای جستجو چندین پتنت و کپی‌رایت متعلق به جاوا را شکسته است. گوگل هم اصرار دارد که حتی اگر قانون کپی‌رایت اوراکل را نقض کرده است در شرایط استفاده عادلانه یا fair use بوده است که نیاز به اجازه از دارنده حق کپی‌رایت ندارد و APIهایی که در توسعه اندروید وجود دارد نیز تحت قانون کپی‌رایت نیست. چنین حرفی درست است اما اوراکل اصرار دارد که ساختار، توالی و نظم API جاوا منحصر به فرد و دارای حق کپی‌رایت است.

در سال ۲۰۱۲ دادگاه تشخیص داد که گوگل قانون کپی‌رایت اوراکل را نقض کرده است اما نتوانست تصمیم بگیرد که آیا گوگل برای استفاده عادلانه “fair use” از جاوا استفاده کرده است یا خیر که در اینصورت مجوز کپی کردن را در شرایط محدودی خواهد داشت. گوگل به حکم داده شده اعتراض کرد و دادگاه جداگانه‌ای برای بررسی ادعای نقض پتنت تشکیل شد و به نفع گوگل حکم داده شد اما در یک دادگاه دیگر بعد از اعتراض اوراکل، به نفع اوراکل رای داده شد. اما هنوز تصمیم گیری در مورد اینکه آیا نقض کپی‌رایت توسط گوگل تحت قانون استفاده عادلانه بوده است یا خیر جای سوال است و دادگاه آن ۹ می تشکیل می‌شود.

مدارک اولیه‌ای که برای این پرونده آماده شده است نشان می‌دهد که اوراکل به دنبال گرفتن ۹.۳ میلیارد دلار غرامت است. مدارک گوگل هنوز آماده نیست اما گزارش شده است که آن‌ها این خسارت را تنها ۱۰۰ میلیون دلار می‌دانند.

این پرونده پیامدهای اساسی در ثبت حق اختراع نرم‌افزار و مجوزدهی در کل جهان دارد و پرونده‌ای است که باید به دقت بررسی و نظارت شود.

منبع:

http://tech.firstpost.com/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا