دانستنی‌ها

مقدمه‌ای بر طراحی و روش CRC

مشابه هر محصول مهندسی دیگر، نرم‌افزار نیز پیش از تولید نیاز به یک طراحی مهندسی دارد که در آن طرح و نقشه نرم‌افزاری که باید پیاده‌سازی شود توضیح داده ‌می‌شود. مدل‌های متفاوتی در فرایند طراحی به کار گرفته می‌شوند که در این‌‌جا به مدل CRC اشاره می‌کنیم.

 

در فرآیند طراحی لازم است رفتار سیستم شناسایی شود و نیازمندی‌های آن به دقت مشخص گردند و سپس از روی این‌ها کلاس‌های لازم برای پیاده‌سازی سیستم شناسایی می‌شوند.

باید دقت داشته باشیم که استفاده از زبان شی‌گرا برای ایجاد راه‌حل نرم‌افزاری، شرط کافی برای شی‌گرا بودن نرم‌افزار نیست. این نحوه طراحی و پیاده‌سازی است که مشخص می‌کند اصول شی‌گرایی رعایت شده است یا خیر. از مهم‌ترین اجزای برنامه‌های شی‌گرا کلاس‌ها هستند که در فرایند طراحی لازم است کامل و دقیق کشف شوند.

روش Class Responsibility Collaborator روشی برای توفان ذهنی به منظور شناسایی کلاس‌های طراحی است. این روش مبتنی بر ایجاد مدل‌های CRC است. این مدل‌ها شامل سه بخش نام کلاس، وظایف کلاس و همکار کلاس است. به عنوان مثال یک کارت CRC پر شده در زیر نشان داده شده است.

در انجام روش CRC گام‌هایی لازم است به صورت تکراری و افزایشی انجام شوند که خروجی نهایی حاصل تکمیل و پالایش خروجی در هر مرحله است. باید دقت داشت که یک نرم‌افزار موفق حاصل یک طراحی خوب و دقیق است پس برای اطلاع بیشتر با یک طراحی خوب و  این روش کاربردی فایل پیوست را مطالعه کنید.

دریافت فایل

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا