دانستنی‌ها

چگونه بیشترین بهره را از آزمون و همایش جاواکاپ ببریم؟

همانطور که در همایش‌ قبلی جاواکاپ مطرح شد، تنها بهره چنین همایش‌هایی شرکت در یک آزمون به امید دریافت گواهی‌نامه نیست. در این مطلب راه‌کارهایی برای بهره گیری حداکثری از این همایش و آزمون معرفی کنیم.

ارتباط با سایر شرکت‌کنندگان

در بحث شبکه‌های اجتماعی، شبکه اجتماعی افراد از تعدادی روابط قوی(strong tie) تشکیل شده است که این روابط همان دوستان صمیمی شما هستند، کسانی که شماره تماس آن‌ها را دارید و اغلب با یکدیگر در ارتباط هستید. علاوه بر روابط قوی، تعدادی روابط ضعیف(weak tie) نیز وجود دارند که این افراد کسانی هستند که شاید یک کارت ویزیت از آن‌ها برای روزمبادا نگه‌داشته اید یا در شبکه‌های اجتماعی مطالب آنان را دنبال می‌کنید.تماس تلفنی با این افراد اصولا با تعجب طرف مقابل و جمله “شماره من را از کجا پیدا کردی” روبرو خواهد شد. شاید در لحظه اول اهمیت روابط ضعیف را ناچیز بدانید اما لازم است دقت کنید که این روابط ضعیف در زندگی هر فرد بسیار حیاتی هستند. [1] این روابط ضعیف هستند که شما را با موقعیت‌های شغلی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و … آشنا می‌کنند. شاید بتوان این طور تحلیل کرد که اگر دوست صمیمی شما از چیزی مطلع می‌شود، با توجه به نزدیکی رابطه شما، بدون در نظر گرفتن این رابطه، خودتان نیز از آن مساله مطلع خواهید شد. اما جریان اطلاعاتی که از روابط ضعیف به دست می‌آورید بسیار ارزشمند و حیاتی هستند. این جریان اطلاعات می‌تواند هرچیزی از جمله اطلاعاتی که شما برای پیشرفت در کارتان نیاز دارید، توصیه و اطلاعاتی در مورد مهارت‌ها و توانایی‌هایتان یا موقعیت‌های شغلی و حرفه‌ای که به دنبال آن هستید. پس گسترش و حفظ روابط ضعیف در شبکه اجتماعی افراد اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

در چنین مسابقه و همایش‌هایی شما تعداد زیادی نقطه مشترک با شرکت‌کنندگان پیدا خواهید کرد که بتوانید آشنایی اولیه را رقم بزنید. از اوقات استراحت و پذیرایی خود استفاده کرده و شبکه خود را گسترش دهید. به یاد داشتن یک جمله ۳۰ ثانیه‌ای برای معرفی خودتان در چنین مواقعی بسیار برایتان راهگشا خواهد بود. البته تلاش کنید این روابط را به روز همایش محدود نکرده و حداقل با دنبال کردن یکدیگر در لینکدین، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی، دریافت یک راه ارتباطی یا به اشتراک گذاری کارت ویزیت به حفظ آنان کمک کنید.

ارتباط با شرکت‌ها و افراد سرشناس

ارتباط و آشنایی با شرکت‌ها و نمایندگان آنان فرصت مغتنمی است که به سادگی به دست نمی‌آید. از فرصت حضور شرکت‌ها و نمایندگان آنان استفاده کرده و اطلاعات خود را در مورد بازار کار، نیازمندی‌های آن، مهارت‌ها و ابزارهای مورد استفاده در صنعت و شرایط شغلی روز تکمیل کنید. در این میان اگر بتوانید خودی هم نشان دهید که یک هیچ برده‌اید 🙂

ملاقات افراد تاثیرگذار در هر حوزه شانسی است که نمی‌توان به راحتی از دست داد. شاید در حد گرفتن یک سلفی با کسی باشد که روی شما تاثیرگذار بوده یا به اشتراک گذاری یک ایده با کسی که برای وی ارزش زیادی قائل هستید یا ایجاد ارتباطی که بتواند در یافتن راهنمای بعدی در مسیر حرفه‌ای‌تان کمک کننده باشد.

اره خود را تیز کنید.

ایده خوبی است که گاهی از کار خود کنار بکشید تا مهارت‌های خود را تقویت کنید. به قول معروف، یک اره کند به خوبی یک اره تند نمی تواند یک درخت را ببرد. گاهی لازم است زمانی را برای تیز کردن اره خود سپری کنید تا بعد از آن کارایی بهتری را داشته باشید.

شما به سادگی می‌توانید ایده‌ها و رویکردهای متفاوت و جدیدی را از چنین همایش‌هایی با خود ببرید که باعث می‌شود بعد از آن کاراتر و مفیدتر کار کنید. از نظرات و ایده‌های شرکت‌کننده‌ها، نمایندگان شرکت‌ها و ارائه‌های پایان همایش سعی کنید بیشترین دریافتی را داشته باشید.

ناحیه امن خود را بشکنید.

احتمالا با خود بیندیشید که بسیار راحتتر است که در دفتر کارم مطالب جدید را دنبال کنم یا بعد از پایان همایش اسلاید‌های ارائه‌ها را ورق بزنم یا هر وقت نیاز به شغل جدید داشتم به دنبال شرکت‌ها بروم. در واقع شاید تعداد محدودی از مردم از بدو تولد روابط اجتماعی بالایی داشته باشند اما برای اغلب ما ایجاد روابط جدید چالش‌برانگیز است. در این شرایط تنها چیزی که به کمکتان خواهد آمد شکستن ناحیه امن خود و خارج شدن از طرز تفکرات سابقتان است. پس از اینکه سر میز غذا کنار افرادی بنشینید که قبلا هیچ شناختی از آنان نداشتید یا از اینکه نظرات و ایده‌های دیگران را به چالش بکشید نهراسید و این فرصت را از دست ندهید.

[1] Granovetter, Mark. “The strength of weak ties: A network theory revisited.” Sociological theory (1983): 201-233.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خیلی مطلب به جا و مفیدی بود.

    خیلی مناسب است که برای برگزاری گردهمایی های کوچکتر و جمع و جورتر اما ماهانه یا فصلی جاوا فکری شود. سالی یک بار خیلی کم است.

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا