دانستنی‌ها

واژه‌نامه جاوا

واژه‌ها در یادگیری نقش به‌سزایی دارند و این موضوع در یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید مثل یادگیری جاوا نیز صادق است.

 

زبان‌شناسان می‌گویند زبان ابزار تفکر است و واژه‌ها برانگیزاننده معنا. از این رو اولین گام یادگیری هر حوزه ای قدم گذاشتن به دنیای واژه‌ها و اصطلاحات آن حوزه است. از این رو، معمولا کتاب‌ها با تعاریف واژه‌ها اغاز می‌شوند و بخش زیادی از آنها به بسط و شرح واژه‌ها اختصاص می‌یابد.

آموزش زبان برنامه‌نویسی نیز از این امر مستثنی نیست. خصوصا آنکه واژه‌های مربوط به هر زبان برنامه‌نویسی نه تنها معرف ویژگی‌های آن زبان است بلکه وسیله ارتباط با دیگران و صحبت در خصوص اجزای آن نیز است.

کتاب Think Java که به عنوان مرجع درس جاوا در دانشگاه MIT تدریس می‌شود توجه ویژه‌ای به واژه‌ها دارد و در پایان هر فصل بخشی را به توضیح و معرفی واژه‌های جدید معرفی شده در فصل اختصاص داده است.

این واژه‌نامه بیشتر از همین کتاب کمک گرفته است تا واژه های مهم در حوزه یادگیری جاوا را یک جا جمع نماید. این فهرست با دیگر منابع غنی‌تر شده و در برخی موارد موارد مصطلح‌تر به مدخل‌های اصلی اضافه شده است.

به دلیل ماهیت آموزشی کتاب مذکور ممکن است برای یک واژه در این واژه‌نامه به چندین تعریف ارایه شده باشد که هرچه پیش‌تر می‌رود تعریف پیچیده‌تر و کامل‌تر باشند.

مطالعه چندباره این واژه‌نامه در زمان یادگیری جاوا می‌تواند به شما کمک کند که هرچه سریعتر وارد دنیای جذاب این زبان برنامه‌نویسی شوید.

لینک مربوط به کتاب بازمتن Think Java:

http://greenteapress.com/thinkjava/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا