اخبار

برنامه‌نویسان جاوا JUnit ، Jenkins، Git را ترجیح می‌دهند

در بررسی ابزارهای مورد استفاده توسط برنامه‌نویسان جاوا، آمارها نشان می‌دهد که این برنامه‌نویسان چارچوب تستjunit ، یکپارچه‌سازی مستمرjenkins   و سیستم کنترل نسخه Git  را بیشتر از سایر ابزارها استفاده می‌کنند. این بررسی با مشارکت بیش از دوهزار برنامه‌نویس حرفه‌ای جاوا انجام شده است.

 

جای تعجب نیست که بین ۲۱۶۳ توسعه‌گر جاوا که در این مطالعه آمده‌اند، java7 توسط بیش از دو سوم آنها استفاده می‌شد، ولی جالب این‌جاست که تعداد بیشتری یعنی بیش از۸۲٫۵% از junit استفاده می‌کردند. این تکنولوژی (junit) به تنهایی بیشترین کاربرد را در میان ابزارهای جاوا دارد. این مطلب را گزارشی از واحد تجاری Roberlabs ارائه کرده است که در آن دوسوم افراد مورد مطالعه برنامه‌نویس حرفه‌ای جاوا بودند.
سایر ابزارهای محبوب جاوا طبق این بررسی عبارتند از: Jenkins 70 درصد، Git 69 درصد، Hibernate67.5 درصد، Maven 64 درصد و Nexus 64 درصد.
محبوب‌ترین محیط کار جاوا با بیش از ۵۰% رأی Eclipse گزارش شده است درحالیکه MySQL با ۳۲% محبوب‌ترین تکنولوژی پایگاه داده مورد استفاده بوده است. MongoDB با ۵۶% انتخاب پیشرو برای پایگاه داده NoSQL است.
فقط ۷%از پاسخگویان از java SE8 (که به تازگی در ماه مارس منتشر شده) استفاده می‌کردند، ۲۶% هنوز با java 6 کار می‌کنند. این درحالیست که به کارگیری java 6 در سال ۲۰۱۲، ۸۸% بوده است. ۳۵ درصد از پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که مهاجرت به Java8 اولویت آن‌ها در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ خواهد بود. بیشتر شرکت‌کنندگان در این آمارگیری (۶۸%) از Java EE نیز بهره می‌گیرند.
در بررسی زبان‌های جدیدی که با JVM اجرا می‌شوند، Scala با ۴۷% محبوب‌ترین زبان در میان پاسخگویان بوده است و بعد از آن Groovy (با ۳۱%) و Clojure(با ۱۲%) هستند. با توجه به پشتیبانی حرفه‌ای و قدرت انجمنی که در کنار اسکالا (Scala) قرار دارد، به نظر می‌رسد اکوسیستم اسکالا کماکان به پیشرفت در بازار enterprise ، به عنوان یک رقیب جدی برای جاوا ادامه می‌دهد.
به دنبال اولویت‌های برنامه‌نویسان جاوا در سال جاری و سال آینده، تکنولوژی‌هایی مثل devops و development in the cloud (هر دو با ۷%) به دنبال java 8 در حرکتند. در نهایت، پنج درصد از مخاطبان به استفاده از اینترنت اشیاء (internet of things) اشاره کرده‌اند.
با ۵۰% آرا Apache Tomcat سرور برتر برنامه‌های کاربردی باقی مانده است و بعد از آن JBoss با ۱۶%، Jetty با ۱۲% و GlassFish با ۷٫۴% قرار دارند.

منبع:
http://www.javaworld.com/article/2158622/developer-tools-ide/java-developers-prefer-junit-jenkins-and-git.html

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام
    پس Spring کو؟ تصور من این بود که اسپرینگ نقش زیادی در دنیای جاوا داره، اما توی این آمار حتی اسمش هم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا